Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокатската кантора "Гунев, Новиков и сие" празнува 100-годишен юбилей

Христо Гунев и семейството му
Снимка: Ceмeeн apxив, defakto.bg

Каква е историята на една адвокатска кантора на 100 години? Защо един млад човек тръгва по пътя на своите прадядо, дядо и родителите си. 

В "Законът и Темида" разговаряме с Камен Новиков – четвърто поколение юрист, адвокат, който практикува успешно наказателно право.

Камен Новиков е синът на проф. Момяна Гунева, експерт по наказателно право и адв. Любомир Новиков и вече 20 години работи в семейната АК "Гунев, Новиков и сие".

Новиков разказва, че кантората е основана от неговия прадядо Христо Гунев през 1924 година във Велико Търново.

Адвокатската професия се е изменила много във времето и днес пред един млад адвокат има редица предизвикателства – най-голямото сред тях е бързо променящата се професионална и комуникационна среда.

Съдебната система, прокуратурата и полицейските органи също променят начина си на работа, а клиентите имат бързи очаквания, по думите на Новиков.

"Един адвокат трябва да се адаптира към много бързо променящата се социална и професионална среда", казва той.

Новиков заявява, че ще продължи да развива името, което стои зад него. Очакванията на адвоката са 2025 година да бъде динамична.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По повод празника кантората получи десетки поздравителни адреси. Днес в предаването чуваме гласовете на някои от хората, които написаха тези поздравителни адреси. Те свидетелстват за професионализма и адвокатската етика на 100-годишната адвокатска кантора.

Ето какво казаха те:
 Адв. Антон Станков – бивш министър на правосъдието:

Таня Христова – банков финансист:

Академик Христо Григоров – председател на БЧК:

Сабрие Сапунджиева, бивш зам.-министър на правосъдието, член на Комисията за защита от дискриминация:

Адв. Евдокия Кемалова, бивш зам.-председател на Апелативен съд - град Пловдив:

Проф. Мария Нейкова – областен управител на Бургас, професор по административно право:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34