Либрето: Тито Рикорди, по едноименната пиеса на Габриеле Д`Анунцио
Действащи лица:
• Франческа да Римини – сопран
• Паоло – тенор
• Джовани (Джанчиотто) – баритон
• Малатестино – тенор
• Остазио – бас
• Самаритана – мецосопран
• Бианкофорте – мецосопран
• Смарагди – мецосопран
• Адонела – сопран
• Гарсенда
• Алтикиара
• Сер Толдо
• Трубадур
• Стрелец
• Пазач на кулата
• Затворник
Действието се развива в Равена и Римини между 1284 и 1285 г.
През средните векове италианските благороднически фамилии Полента и Малатеста са били заклети врагове. В края на ХІІІ век крехък мир е постигнат чрез женитба.
Първо действие
В замъка на Полента в Равена очакват младоженеца. Бащата на Франческа е решил да омъжи дъщеря си по политически съображения за един от синовете на Малатеста. Братът на девойката Остазио е притеснен, че женитбата може да пропадне, защото кандидат-жених е уродливият и жесток по-голям брат Джанчиотто Малатеста, а към замъка на Полента се е отправил по-малкият брат – красавецът Паоло, за да отведе невестата. Остазио казва на сестра си, че нейният бъдещ съпруг идва да я вземе. Самаритана, сестрата на Франческа, има лошо предчувствие и предупреждава сестра си. Двете сестри се сбогуват. Идва Паоло. Любовта между двамата пламва от пръв поглед без да са разменили нито дума.
Второ действие
В замъка на Малатеста в Римини Франческа е нещастна от брака си. Съпругът ѝ е на война. Дочуват се стъпки. Това е Паоло. Франческа го обвинява, че я е подвел. Паоло признава вината си. Разговорът им е прекъснат от военната суматоха. Замъкът е под обсада. Паоло обещава, че ще закриля Франческа и се втурва в битката. Младата жена тръгва след него и му признава любовта си. Паоло е избран за капитан на войската във Флоренция и заминава. Идва Джанчиотто, който доволно заявява, че войната върви добре. Донасят ранения Малатестино, най-малкият брат Малатеста. Той е изгубил в боя едното си око, но след грижите на Франческа се връща в битката.
Трето действие
Няколко месеца след войната, Франческа тъгува в стаята си заедно със своите приближени. Тя чете на глас историята на лейди Гуиневиър и Ланселот. Робинята Смарагди е разтревожена за господарката си и Франческа ѝ споделя, че се бои от Малатестино. Девойката предлага да поканят Паоло на визита. След това придворните започват да пеят и танцуват, а Франческа продължава да чете. Идва Паоло и напомня на Франческа за розата, която му е подарила при първата им среща. Двамата прочитат отново историята на Гуиневиър и Ланселот и се отдават на любовта си.
Четвърто действие
В една от залите на замъка Франческа разговаря с Малатестино. Едноокият също е влюбен в нея и я преследва. Те чуват ужасяващите викове на затворници от тъмниците на замъка. Садистичният Малатестино изважда сабята си и казва на Франческа, че виковете ще спрат съвсем скоро. В залата влиза Джанчиотто и вижда разтревожената си съпруга. Франческа му признава, че Малатестино я тормози. Той я отпраща и след малко се появява малкият брат с няколко отрязани глави на затворници.
Джанчиотто иска да знае защо Малатестино притеснява жена му. Тогава Малатестино обяснява, че не само той е виновният и разказва на брат си как Франческа и Паоло се срещат тайно всяка нощ.
В стаята си Франческа се събужда от кошмар, а прислужницата ѝ я успокоява. В този момент идва Паоло. Докато двамата се прегръщат, Джанчиотто започва да блъска по вратата. Паоло се опитва да се скрие, но брат му го намира и напада със шпагата си. Франческа се опитва да го защити и застава между двамата. Джанчиотто я пронизва, след това убива и Паоло.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg