Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години.
В предаването се спираме на ролята на хумора и иронията в съвременното изкуство – едни от най-ценните инструменти, които ни помагат да се ориентираме в сложния, често претоварващ свят, в който живеем. В моменти, когато реалността изглежда прекалено тежка или объркваща, хуморът може да предложи перспектива, да внесе лекота и дори да разкрие истини, които иначе трудно бихме приели.
Повод за това е наскоро открилата се изложба на Мартина Вачева "Олимпиада по местни и световни дисциплини" в столичната галерия "Октопод", осъществена с подкрепата на Френския институт в България. Работите на Мартина са разпознаваеми със своята провокативност, иронично-гротесков заряд и способността да намират човешкото, смешното и парадоксалното в дълбоко социални и културни теми. Визуалният език на художничката е характерен със своята аналитичност и чувствителност и съчетава в себе си познати типажи и образи от историята, митологията, поп културата и обществената действителност.
"Олимпиада по местни и световни дисциплини" продължава линията на творческото ѝ изследване, която преди години ѝ донесе наградата БАЗА, но добавя нови материали, нови гледни точки и едно особено майсторство в изработката. За изложбата разговаряме с Вера Млечевска и Мартина Вачева.
Снимки: Теодора Цанова
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg