Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 569

Звездите не са мимолетни

Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева
Снимка: Калина Станева

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев.

В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на семейството, този път, вече в разгара на зимата, във фокус попада явлението Дарина Янева, видяно и през погледа на Андрей.

В творческия си профил тя е майстор на пастела. Това доказва и поредната ѝ самостоятелна изложба, озаглавена "Поетика на мимолетното", която зарадва софийската публика тази есен. Природният пейзаж – това е най-съкровеното творческо вълнение на авторката.

За да разберем значимостта на Дарина Янева трябва да напомним, че през 2002 г. тя е номинирана сред 10-те най-добри майстори пастелисти, представени в световното списание Pastel Artist International. Има над 30 самостоятелни изложби в България, Австрия, Полша, Хърватска, Словакия, Будапеща и Турция и участие в общи изложби и пленери у нас, в Швеция, Словения, Белгия, Италия, Кореа, Полша, Хърватска, Турция.

Двамата с Андрей са основатели и ръководители на Академия за детско творчество ДАЯ – фамилната абревиатура на ярките творци.

Кои са любимите теми на Дарина, как тя оценява съвременната живопис, какви са качествата на актуалното изобразително изкуство в Китай и как в най-отдалечената част на Турция семейството стана обект на сензационен обществен интерес, след като попада на първата страница на голям вестник, това ще разберете от епизод 569 на "Трамвай по желание".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46

Премиерният спектакъл "Обадете се по-късно – в кома съм" под режисурата на Теди Москов

"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)".   Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..

публикувано на 20.12.24 в 15:03
Сцена от спектакъла

"Крадецът на праскови" оживява на оперна сцена

"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в Камерна зала на Софийската опера и балет. Музиката е на проф. Благовеста Константинова , за която това е оперен дебют, а либретото е на Цонка Великова. Хрисимир Дамянов и Силвия Тенева..

публикувано на 20.12.24 в 14:47