Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява.
Често обаче човек обругава изкуството и иска собственото му его да го обслужва и точно това не бива да допускаме като общество и цивилизация. А нищо не върви в държавата, защото има огромен проблем със зачитането на авторитетите.
Театърът е храм, сцената - изповедалня, а киното - времеубежище. Едно от на-хубавите неща, на които можем да се насладим, е тишината, мълчанието преди следващата дума. Първите филми на Елена Петрова са без думи, което я превръща - както самата тя казва - в много мълчалива актриса и в това има голямо предизвикателство. Всичко трябва да изразяваш с езика на тялото си, с очите си, всичко трябва да минава през теб и да достига до партньора, с когото играеш, и съответно до зрителите, и да покрива очакванията на режисьора.
"На един снимачен екип, ако му дадат да управлява държавата за три месеца, ще се справи много добре, защото абсолютно всеки си е на мястото и знае какво трябва да прави", казва Елена Петрова по повод дисциплината на актьорите по време на заснемането на един филм или сериал.
Освен дисциплинирани и изпълнителни обаче актьорите са и много наивни, допълва Петрова.
"Това е така, защото вървейки по пътя на киното, въобще на актьорската професия, ти винаги се доверяваш на хора. Първо на режисьора, който те води по един път, който ти въобще не знаеш какъв е, не знаеш докъде ще стигнеш. Изважда от теб неща, които по някога дори не подозираш, че притежаваш, което е най-хубавото. Аз това си пожелавам винаги - искам срещу мен човек, който иска от мен. Който иска да изважда от мен, който се опитва да вникне зад очите ми, вътре в душата ми, да усети потенциала ми за друг вид работа, а не клишето или нещо, което досега винаги съм правила. Искам да измъква други неща."
Защо никой не може да те изпревари, когато си на собствения си път, и защо, това, което е за теб - е само за теб? Защо светът принадлежи на жените и защо е важно кого ще допуснеш до вътрешните си стаи? Защо липсва повече българско детско кино и какво правим за това да подпомагаме пътя на децата, които са безспорното бъдеще на света? Какво е "Свят и храм" и защо Елена Петрова си почива с филми?
Чуйте в звуковия файл.
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg