Очаквано разговорите и дейностите ни в навечерието на новогодишната нощ, ако не предимно, то поне за малко се завъртат около трапезата. В предаването "За думите" даваме своя принос към темата, обаче с нещо специфично.
Представяте ли си хубава задушевна празнична вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете са неотменна част от спонтанния сценарий на всяко празнично събиране със или без похапване. Има ли сценарий самото разказване на вицове, защо не всеки умее да разказва, какво отключва смеха, има ли вечни теми и на какво най-често се смеем ние българите – разговаряме с доц. Станой Станоев от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН.
"Вицът е … интелектуална игра. Там се сблъскват две коренно различни противоположности и по принцип тяхното свързване е абсурдно и на слушателя му трябва малко време първо, за да схване какво се свързва и второ, да разбере колко е абсурдно това свързване и оттам тръгва смехът… Във всяко време се смеем на различни неща. Има големи теми във вица без съмнение, но по принцип вицът обича да обикаля света, в който живеем, и да набелязва проблеми в този свят, да поглежда към ценностите, които изповядваме, и да ги коментира, разбира се, да ги коментира със смях.", казва Станоев.
Има сюжети, които се "обновяват", сменяйки главните герои – това прави впечатление при политическите вицове. Някои актуални теми като ковид например възраждат сюжети от предишни пандемии. Сравнително новата и много продуктивна серия за блондинки има своето обяснение в променените социални роли на мъжа и жената, смята изследователят. Семейството и взаимоотношенията между членовете му е може би най-благодатното поле за създаване на вицове. Защо обаче, за разлика от традиционното народно творчество, където свекървата е централният негативен образ, в съвременните вицове тъщата носи факлата на първенството, чуйте в записа.
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg