Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния. Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците.
Гостът е цар!
В Азербайджан се смята за истински позор да посрещнеш лошо гост в дома си. В миналото в азербайджанската къща жените постилали килими пред госта, а младежите в къщата му пеели песни и обсипвали пътя му до богато наредената маса с цветя. Днес азербайджанците посрещат гостите с чай и ориенталски сладкиши. Не е препоръчително да отказвате чашата, това се счита за проява на неуважение. Близък приятел на азербайджанец може да му стане враг, ако не откликне на поканата му да споделят чая.
Майката е най-важният човек!
Въпреки факта, че мюсюлманската религия е широко разпространена в почти цялата страна, жените там имат право на глас при решаването на семейни проблеми. Като се омъжи, азербайджанката получава възможността да контролира финансовите дела на семейството и сама да взема решения за живота на децата. Но всичко това се случва само ако тя е най-възрастната в семейството. Такава власт обикновено е съсредоточена в ръцете на свекървата, а снахите просто играят ролята на съпруги на синовете и домашни помощници.
Азербайджанските майки се месят в личните работи на децата си. Те решават къде да учат, къде да работят и за кого да се оженят. Порасналите отрочета се допитват до майките си по всички важни въпроси. В азербайджанските села родителите все още сами избират булки и младоженци за децата си. В градовете населението е по-прогресивно и можете да си харесате партньор в живота, но той трябва да бъде одобрен от родителите ви след своеобразен кастинг.
Социалните мрежи са забранени за жените
В страната на вятъра и слънцето жените имат право да шофират, работят и гласуват от 1918 г. насам. Те също така свободно участват в социалния и политически живот на държавата, правят бизнес и като цяло се чувстват доста свободни личности.
Да, ислямът в страната наистина има силно влияние върху начина на живот, но дамите в Азербайджан не са толкова ограничени в правата си, колкото другаде. Обаче социалните мрежи са им забранени. И това се спазва особено строго в селата. В градовете има известни облекчения. Участието в социални мрежи е неприлично занимание за жена, според азербайджанците. И омъжените, и младите момичета не трябва да се излагат на обществено внимание.
Хлябът е свещен
За азербайджанците хлябът е свещена храна и предмет, върху който човек може да се закълне. Тамошните не режат хляба с ножове и в никакъв случай не го изхвърлят. Ако споделят къшей с врага си, това показва края на враждата. В страната казват за честния човек: "Той е верен на хляба!".
Бебетата в азербайджанските семейства се къпят в леко подсолена вода. Това се счита за силен амулет срещу зли очи и всяка негативна енергия. Там не показват пеленачетата си на никого в продължение на 40 дни, за да не ги урочасат.
В чест на появата на първото зъбче на дете азербайджанско семейство организира празник, канят се роднини и приятели.
Азербайджанците раздават лакомства на съседите си, за да се зарадват и те на бебето. Такива тържества укрепват социалните връзки.
Заради високата култура на гостоприемство азербайджанците не гонят директно гостите. Но се случва някой да се застои неприлично дълго. За да решат проблема, събират в торба хранителни продукти и я поставят пред вратата. Така гостът разбира, че е време да си тръгне. В крайна сметка, осигурили са храна "за изпът".
Белязват булката с кръв от агне
В миналото сватбите в Азербайджан траели поне седмица. Днес церемониите продължават няколко дни. Преди младоженецът да дойде да вземе булката, тя се заключва в една стая, а ключът се дава на жениха едва след като плати откупа. Още преди невестата да излезе от къщи, краката ѝ се поливат с вода. Това се прави, за да не ѝ липсват близките в новото ѝ семейство. А на прага на дома на младоженеца булката чупи чиния с крак. На азербайджанска сватба често се коли агне и булката се белязва с кръвта му, за да живее семейството в изобилие.
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg