При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не само – акцентирахме върху характеристиките на българската душевност, проявата на биполярни афективни разстройства през отминалата година, както личностни, така и обществени, уроците от миналото и надеждите за бъдещето. Всъщност е доказано, че позитивните хора по-добре се справят с кризи от всякакъв характер, включително и психични.
С нашата гостенка поговорихме за една традиционна научна проява, чийто вдъхновител е известният психиатър доц. Георги Койчев. Дълги години т. нар. Колегиум "Частна психиатрия" събира експерти и съмишленици от цял свят. И тази година през м. май ще бъде организирана поредната проява, на която ще бъде връчена и персонална награда на името на доц. Койчев.
Д-р Фани Цуракова е разностранен талант – психиатър, публицист, писател и драматург. Тя е посветила дълги години на интелектуалния "Клуб на писателите-лекари", като е била негов ръководител, а сега е почетен председател. Разговорът по тази тема "отключи" множество въпроси: защо мнозина лекари станаха писатели, това своеобразно бягство от реалността ли е, или трудно може да се устои на лечебната и пречистваща сила на литературата?
В края на съботната ни здравна среща коментирахме актуални събития и любопитни гледни точки, свързани с живота и здравето. Към нашата "студийна група" се присъедини Мария-Мира Христова, която анонсира и темите в предстоящия брой на "Семейно радио"...
Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..
В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите". През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам,..
Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg