При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не само – акцентирахме върху характеристиките на българската душевност, проявата на биполярни афективни разстройства през отминалата година, както личностни, така и обществени, уроците от миналото и надеждите за бъдещето. Всъщност е доказано, че позитивните хора по-добре се справят с кризи от всякакъв характер, включително и психични.
С нашата гостенка поговорихме за една традиционна научна проява, чийто вдъхновител е известният психиатър доц. Георги Койчев. Дълги години т. нар. Колегиум "Частна психиатрия" събира експерти и съмишленици от цял свят. И тази година през м. май ще бъде организирана поредната проява, на която ще бъде връчена и персонална награда на името на доц. Койчев.
Д-р Фани Цуракова е разностранен талант – психиатър, публицист, писател и драматург. Тя е посветила дълги години на интелектуалния "Клуб на писателите-лекари", като е била негов ръководител, а сега е почетен председател. Разговорът по тази тема "отключи" множество въпроси: защо мнозина лекари станаха писатели, това своеобразно бягство от реалността ли е, или трудно може да се устои на лечебната и пречистваща сила на литературата?
В края на съботната ни здравна среща коментирахме актуални събития и любопитни гледни точки, свързани с живота и здравето. Към нашата "студийна група" се присъедини Мария-Мира Христова, която анонсира и темите в предстоящия брой на "Семейно радио"...
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg