Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

| обновено на 08.01.25 в 14:00
Снимка: БГНЕС

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР.

Слушайте! 

В интервю за предаването Lege Atris акушерката Пенка Димитрова, която има впечатляващ 52-годишен стаж, споделя своите впечатления и опит от професията:
"За мен тези 52 години са благодатни години, в които съм работила това, което съм обичала. През времето процесът на раждането се промени значително – облекчи се, премахнати бяха болката, страхът и напрежението," казва тя.

Пенка Димитрова изразява положително мнение за възможността акушерките да имат самостоятелна практика. Тя отбелязва, че в миналото част от женската консултация е била пренебрегвана, което е ключов аспект от подготовката на бъдещите майки.

Личен архив

В предаването изразява и несъгласие с ражданията вкъщи:

"Там участват голяма част от т.нар. дули. В много случаи ражданията вкъщи стигат по спешност в големите лечебни заведения. Дулата може да осигури спокойствие, но не и професионализма на акушерката", посочва тя.

Коментирайки интереса към професията, Димитрова отбелязва, че броят на обучаващите се акушерки в "Майчин дом" се е увеличил. Въпреки това, много от тях предпочитат работа в частни медицински центрове, избягвайки натовареността на големите болници:

"Тях ги привлича работата на акушерката, но не им се иска да работят този интензивен труд, който изисква голяма болница," обяснява тя.

Димитрова споделя своята гледна точка относно заснетите кадри с акушерки в сливенската болница, които предизвикаха обществено възмущение:
"Подобно нещо никога не сме правили в 'Майчин дом' през цялата ми 52-годишна практика. Не бих допуснала да причиня такъв стрес на бебета. Емоциите могат да се изразят, но не трябва да се публикуват в социалните мрежи. Реакцията на ръководството на болницата е правилна."

Слушайте!

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50