Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

| обновено на 08.01.25 в 14:00
Снимка: БГНЕС

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР.

Слушайте! 

В интервю за предаването Lege Atris акушерката Пенка Димитрова, която има впечатляващ 52-годишен стаж, споделя своите впечатления и опит от професията:
"За мен тези 52 години са благодатни години, в които съм работила това, което съм обичала. През времето процесът на раждането се промени значително – облекчи се, премахнати бяха болката, страхът и напрежението," казва тя.

Пенка Димитрова изразява положително мнение за възможността акушерките да имат самостоятелна практика. Тя отбелязва, че в миналото част от женската консултация е била пренебрегвана, което е ключов аспект от подготовката на бъдещите майки.

Личен архив

В предаването изразява и несъгласие с ражданията вкъщи:

"Там участват голяма част от т.нар. дули. В много случаи ражданията вкъщи стигат по спешност в големите лечебни заведения. Дулата може да осигури спокойствие, но не и професионализма на акушерката", посочва тя.

Коментирайки интереса към професията, Димитрова отбелязва, че броят на обучаващите се акушерки в "Майчин дом" се е увеличил. Въпреки това, много от тях предпочитат работа в частни медицински центрове, избягвайки натовареността на големите болници:

"Тях ги привлича работата на акушерката, но не им се иска да работят този интензивен труд, който изисква голяма болница," обяснява тя.

Димитрова споделя своята гледна точка относно заснетите кадри с акушерки в сливенската болница, които предизвикаха обществено възмущение:
"Подобно нещо никога не сме правили в 'Майчин дом' през цялата ми 52-годишна практика. Не бих допуснала да причиня такъв стрес на бебета. Емоциите могат да се изразят, но не трябва да се публикуват в социалните мрежи. Реакцията на ръководството на болницата е правилна."

Слушайте!

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45