Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Хинков:

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

| обновено на 09.01.25 в 10:28
Христо Хинков
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris, акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г.

Един от основните акценти в отчета на Министерството на здравеопазването е проектът за подобряване на майчиното и детско здраве. Според проф. Хинков, изграждането на Детската болница е част от много по-голямата стратегия за осъвременяване на майчиното и детското здравеопазване. Тази стратегия има за цел да осигури по-добра медицинска помощ за най-уязвимите групи – майките и децата, като се създават модерни условия за диагностика и лечение.

Проф. Хинков обръща внимание на липсата на анализ за случилото се по време на пандемията от Covid-19

"Какви уроци научихме и как ще се подготвим за следващата пандемия?" – пита той, подчертавайки, че това е ключов въпрос за здравната система. Една от основните причини за високата смъртност в България, според докладите, в които той е участвал, е не толкова самият вирус, колкото лошата организация на здравната помощ. Проблеми като изоставяне на пациентите без адекватна помощ и липсата на ясни протоколи за лечение са довели до сериозни последствия.

Проф. Хинков препоръчва болниците да бъдат подготвени инфраструктурно за бъдещи пандемии, като се осигури централизирано кислородоснабдяване.

Здравната система в България страда от остър недостиг на кадри – проблем, който не е уникален за страната, но изисква спешни мерки. В предаването проф. Хинков посочва, че решението се крие в създаването на стимули, които да мотивират младите лекари да остават и работят в България.

"Младите лекари трябва да са удовлетворени от професионалната си реализация тук", казва той, като допълва също, че честата смяна на министри вреди на приемствеността и устойчивостта в здравната политика.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46