Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога.
Изложбата "Забранено изкуство", представена в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" до 26 януари, е по същество изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Тя разглежда три случая на цензура, свързани със съвременното българско изкуство: унищожената изложба "Терен и конструкции" на Веселин Димов във Варна през 1982, заличеният стенопис на Николай Панайотов върху фасадата на църквата "Св. Петка Търновска" в Севлиево през 2016 и конфликтната творба "Анонимният Л (анонимен национален герой)" на Нено Белчев от изложбата му в Карлово през 2023.
За забраненото изкуство, цензурата и диалога в демократичното общество разговаряме с Ралица Герасимова и Гергана Минкова.
Снимки – Ралица Герасимова, Стойо Цонев, Диана Попова
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
В галерия Doza в София тази седмица се откри изложбата "Хроники на трансформацията" на Антон Стоянов , многопластов художник, който живее и работи в Берлин. Авторът изследва сложни теми, свързани с идентичността и колективната памет. Серията му Icons, представена в "Хроники на трансформацията", преплита византийска иконопис с нова образност...
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg