Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните болести, за да добием, заедно със слушателите, реална представа за проблемите и за да бъдат по-ясни посланията ни.
"Това са тежки диагнози, трудно биват диагностицирани и ги лекуваме със специфична терапия, с така наречените лекарства-сираци. Скъпи молекули, които трябва да бъдат гарантирани от НЗОК, защото са финансово непосилни за повечето семейства" – подчерта проф. Авджиева.
Отговорностите на държавата и на обществото към детското здраве са огромни и грижите трябва да продължат и след навършване на пълнолетие – подчертахме в диалога със събеседничката ни. Стана ясно, че след 18 годишна възраст повечето засегнати не могат автономно да продължат своето лечение. Необходима им е помощ, финансиране и подкрепа!
Притежаването на двете специалности - педиатрия и генетика, дългите години опит и преподавателска практика зареждат с неизчерпаема сила и компетентност проф. Даниела Авджиева. Това придава особен щрих към нейните професионални и личностни качества. Освен всичко това, тя ръководи и специализирани изследователски центрове към болницата, в която работи, и обогатява своите познания с допълнителна информация и яснота при вземането на медицински решения на принципа "медицина на доказателствата".
В седмичното издание на програма "Христо Ботев" – "За здравето", заедно с проф. Авджиева отправихме послания към малките пациенти, засегнати от тези болести, и към техните семейства: "Има надежда, не сте сами в битката!" Преразказвам по смисъл нейните думи и ще добавя отговора на последния ми въпрос: това са тежки диагнози, някои от децата и родителите вероятно са на ръба на отчаянието, какво ви дава сили, мотивация? Последва кратък, смислен и оптимистичен отговор: "Просто обичам работата си, преглеждам и лекувам пълноценно и това ме зарежда", бе кратката финална реплика на проф. Даниела Авджиева-Тзавелла.
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg