Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тютюн в устата" – съвместна изложба на Росен Марковски и Андрея Ангелова

7
Росен Марковски и Андрея Ангелова
Снимка: личен архив

Съвместната изложба живопис "Тютюн в устата" на Андрея Ангелова и Росен Марковски се открива на 21 януари от 19.00 часа в галерия "Арт хотел 158" в София.

Експозицията представя индивидуални творби на Андрея и Ро, но и картини, които те са рисували заедно. Двамата се срещат през 2016 г. и предприемат пътешествие "По ръба на морето" по плажове и диви места в България и Гърция, в което се раждат картини и арт прояви. Живеят и творят също и в популярното арт средище" Амфитеатър" в село Долен.

През 2018 г. Андрея и Росензаминават за Италия и създават своето ателие Bottega dell'Arte в Перуджа, Италия, което бързо се превръща в притегателен център за местни и гостуващи художници и музиканти. Там двамата правят изложби и курсове по свободно рисуване.
Именно в Перуджа Андрея и Росен започват да правят сами боите си и експериментират с нови техники и материали.


През 2019 г. пътищата им се разделят – Андрея заминава за Милано да учи, а Росен се връща в София. Ателието му "Конюшнята" (Stables studio 1928) в София събира артисти, художници за изложби и концерти, преживява голямата буря през септември 2023 в Синеморец, а през 2024 създава там Art Park Sinemorets, който дава пространство за творчество на артисти от световен мащаб.

В края на 2024 г. Андрея и Росен се срещат отново в София и решават да направят обща изложба. Дават ѝ заглавието "Тютюн в устата" заради алегорията със сладко-горчивия вкус на живота, а Росен я нарича "изложба – сблъсък и прегръдка". В нея се откриват допирните точки между "Мили чудовища" на Андрея и "Ментални портрети" на Росен.

Ася Чанева Андрея Ангелова и Росен Марковски
Чудовищата на Андрея са вдъхновени от кукерските маски и добрите чудовища, които прогонват злите духове. Тя ги пресъздава в картини и скулптури от дърво и глина. Художничката вярва, че те защитават хората от невидими лоши неща, и е щастлива, когато любопитни хора се влюбват в нейните мили чудовища.

Менталните портрети на Росен пък са вдъхновени от жените в живота му, ментални са, защото в тях има повече фантазия, отколкото реалност. Той избира галерия "Арт хотел 158", заради успеха на  изложбата си "Разказът на рибите", която прави там през миналата година.

"Тютюн в устата" ще остане в галерия "Арт хотел 158" до 27 януари.

Андрея Ангелова е родена през зимата на 1998 г. в София. Картини в частни колекции из Европа, предимно в Милано и Берлин.
Учи в четири академии, но не завършва нито една –две от тях са български - НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и НХА, а другите две са в Италия - Accademia di Belle Arti "Pietro Vannucci" в Перуджа и Accademia di Belle Arti di Brera в Милано.

Росен Марковски има над 60 самостоятелни изложби в почти всички градове у нас, както и във Франция, Чехия, Унгария, Норвегия, Германия Австрия, Италия и др.
Росен е завършил Средното художествено училище за приложни изкуства в Троян и Националната художествена академия – София.
Член е на Съюза на българските художници и на Дружеството на троянските художници. Негови картини са притежание на колекционери и галерии в Европа и САЩ.

Снимки - ФС на Росен Марковски

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56