Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад всяко бебе – баба...

2
Снимка: УМБАЛ Канев

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите.

Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от Дарина Йорданова, чиято майка Гинка Йорданова е била няколко десетилетия акушерка. След това преминахме към реалностите на днешния ден с помощта на д-р Николай Радулов – дългогодишен акушер-гинеколог, който разказа интересни случки и казуси от своята петдесет годишна практика. Лекарската кариера на нашия гост продължава в Панагюрище – след работата в Родилното отделение на местната болница, сега д-р Радулов е привлечен като медик в Спешната помощ.  

Във втората част от разговора ни с него той очерта реалностите в работата на спешния медик, случаите, на които се натъква, хората в беда, на които трябва да помогне. Говорихме и за възстановяването на силите и на нервите, които лекарят губи при всяко дежурство. И се оказа, че опитът и навикът да бъдеш полезен на своя пост, предразполагат към едно по-бързо връщане на добрата форма и влизане в нормална кондиция. Събрани в дежурната стая на Спешната помощ в Панагюрище, именно по време на разговора в ефир двата екипа си "предаваха" и "приемаха" работата. Ние се възползвахме от обстоятелството да ги поздравим и да им пожелаем съответно лека работа и приятна почивка.

Продължихме идеята на поредното предаване "За здравето" да почетем "дарителите на живот”: акушерките и лекарите с АГ специалност. Да проверим вярна ли е максимата за "многото баби и хилавото бебе”, и защо наричаме празника Бабинден, а и как се отглежда дете в дигитален свят? За всеобщо съжаление двама от участниците: проф. Атанас Щерев и д-р Светлозар Славов, не успяха да се включат в диалога. Остава уговорката ни с тях за следваща среща, защото поредицата "За здравето" е като филм, своеобразен сериал за живота – за неговото раждане и за неговото опазване…

В последните минути на съботната ни здравна програма към нас се присъедини Мария-Мира Христова: домакин и водещ на "Семейно радио". Именно с нея подсказахме част от темите в предаването, но и "хвърлихме" мост към идната събота, 25 януари. Тогава в тричасов блок ще кажем "ЧРД, Радио" – 90 години по-късно ще имаме честта да бъдем част от празника! И заедно с колегите да изживеем усещането за една по-мъдра и градивна радиофамилия. 


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20

В Аржентина има професия "отваряч на врати"

Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..

публикувано на 21.01.25 в 08:05

Учтиви… ама не твърде

Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..

публикувано на 20.01.25 в 17:35

Останки от римски военни съоръжения от I век откриха в Лом археолози

При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от I век след Христа, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" на БНР ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически..

публикувано на 20.01.25 в 10:40