Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите, които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови заболявания у нас.
Това обяснява в интервю за Lege Artis Боряна Ботева, председател на УС на Сдружение за развитие на българското здравеопазване.
Проблемът е заявен още миналата година, но НЗОК още не е разгледала оптравените предложения, подчертава Ботева. Това е причината да бъде свикана пресконференцията на тема "Болните от рак нямат време за чакане. Реимбурсирането на биомаркерите е въпрос на живот и достойнство".
По думите на госта не може да има лечение, ако не се изследват въпросните биомаркери – процедура, която често е финансово непосилна за пациентите и в най-добрите случаи се покрива от дарителски кампании на фармацевтични компании. Биомаркерите изследват конкретната генетична мутация на даден тумор. Различните медикаменти работят при различен тип тумори, в зависимост от мутацията.
Според пациентките организации е необходимо въвеждането на амбулаторна процедура.
5 млн. лв. са предвидени в прогнозния Бюджет 2025 за биомаркерна диагностика. Проблемът е в начина, по който това е заложено да се случи – идеята да бъдат заплащани като медицински изделия, обяснява Ботева.
Биомаркерните изследвания трябва да бъдат причислени към медико-диагностичните дейности и да се извършват като амбулаторна процедура, настояват организациите.
"Ще разчитаме на депутатите и на новия здравен министър да вникнат в детайлите. Искаме да има амбулаторна процедура и бюджетът да предвиди заплащането като немедицинско изделие", обобщава Ботева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл:
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..
Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg