Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

| обновено на 22.01.25 в 14:08
Снимка: Ройтерс

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието. Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса, обществото и необходимостта от по-широка подкрепа както от здравната система, така и от работодателите.

Акад. проф. д-р Иван Миланов, невролог и водещ експерт по мигрена, коментира темата в ефира на Lege Atris.  В своето изказване той подчерта, че мигрената не е просто силно главоболие, а хронично наследствено заболяване, което се характеризира с нарушена възбудимост на невроните в мозъка.

"Мигрената е болест, която не изчезва сама. Това е състояние за цял живот, което изисква специфична профилактика", обясни проф. Миланов. Според него обществото и пациентите често подценяват мигрената, като много хора не са информирани за същността ѝ и как да я управляват ефективно.

Проф. Миланов обясни, че мигрената е наследствено заболяване, при което нарушенията във възбудимостта на невроните в мозъка водят до появата на мигренни пристъпи. "Ако трябва да я сравня с нещо, бих я сравнил с епилепсията, но при мигрената са засегнати други части на мозъка", посочи той.

Жените страдат от мигрена два пъти повече от мъжете, като начинът на живот също играе роля. Проф. Миланов отбеляза, че стресът е основен провокиращ фактор, докато храните, за които често се смята, че предизвикват мигренни пристъпи, всъщност оказват влияние на много малка част от хората.

Един от основните проблеми, според проф. Миланов, е липсата на правилна профилактика. В миналото са използвани медикаменти с множество странични ефекти, които пациентите често отказват да приемат.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07