На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път.
А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не с кавал, а с пеене. Бях солист в една от битовите групи там, изявявахме се по различни фестивали, даже имам награди."– на въпроса как избра кавала музикантът отговаря – "случайно (смее се), заведоха ме да избирам, на една маса бяха подредени различни битови инструменти и аз, без да се замисля, хванах кавала. Първият ми учител беше Стоян Димов – бащата на моя дългогодишен колега от ОНМ на БНР – кавалджията Кръстьо Димов. Той ми нареди пръстите и ме подготви за музикалното училище в Котел. Между другото скоро бях в родната си къща и открих едни стар бележник, на който имаше забележка написана от бай Стоян с един разкрачен почерк. Гласеше: Карайте Коста да свири повече в къще! …"
И така, до като децата навън играят, малкия Костадин усилено свири. За изпитите в музикалното училище в Котел подготвя пиеси на именития кавалджия Стоян Величков, които заучава от плоча: "Моят учител ме накара да си я купя. Знаех всички инструментални пиеси наизуст, а те всъщност оформиха музикалния ми мироглед, начина на възприемане на музиката, начина на свирене на кавала и макар, че съм родом от Габрово, всъщност аз свиря като тракиец."
В НУФИ "Филип Кутев" - гр. Котел започват музикалните му търсения и първите опити за писане и аранжиране на музика – "Обработвах някои песни на певиците. Правех опити за авторски хора. Спомням си, с мои съученици слушахме джаз. Тогава трудно се намираше такава музика. По радиото имаше предаване за джаз, късно вечерта след полунощ. Слушахме с такъв интерес. От там тръгнаха някакви търсения, след това си спомням, че ми попадна касетка на Яни, композитор от Гърция, който правеше етно музика с голям симфоничен оркестър и балкански ритми. Беше много интересно и нечувано за онова време. Може би това ме е подтикнало да търся различното в музиката."
През 1980 г., след казармата, Костадин Генчев получава покана от Ташо Барулов, тогавашния диригент на оркестъра на ансамбъл "Сливен", и постъпва като инструменталист в състава – "Около година и половина работех там. Сред знаменитите кавалджии на ансамбъл "Сливен" – Стоян Стоилов, Щилян Тихов, от които аз се научих да свиря каба така както трябва да се свири. Един ден получих обаждане от София, а аз никого не познавах от там. Много странно беше. На телефона – Николай Петров, нашия колега, гъдулар от Оркестъра за народна музика на БНР, препоръчал ме Сашо Касиянов".
Смел и влюбен в музиката кавалджията премества живота си в София. Започва да работи с ИГ "Лозница", става част от ДФА "Филип Кутев", от концертната група на хор "Мистерията на българските гласове". Все по-често аранжира вокални партитури, композира филмова, танцова и инструментална музика.
През 2002 г. заедно с Кирил Добрев създават етно бандата "Булгара", а след това и инструменталния квартет "Дива река" в партньорство с Димитър Христов.
Вече 32 години Костадин Генчев е инструменталист и в Оркестъра за народна музика на БНР. В последните години, освен фолклорни и етно творби, той все по-често създава и симфонична музика. През 2016 г. завършва специалност композиране в НМА "Панчо Владигеров".
"Това ми е страстта – боравенето със симфоничен оркестър, където възможностите са много по-големи. Самата оркестрация, начина на боравене между тембри – доставя ми голямо удоволствие. Обичам, като пиша нещо, да имам картина в съзнанието си. Трябва и да ми е интересно, да има закачка, нещо нестандартно, нещо върху, което да се замислиш, за да намериш обяснение защо звучи така."
Въпреки това, композиторът се чувства най-свободен в етно и world музиката, защото там границите не са константа, а просто порив на въображението, съчетано с усещане за баланс. Към стихийните му елементи прибавяме и импровизацията, защото с кавала инструменталистът може да пресъздаде всичко – от букет цветя до описание на зимна и уютна радио вечер.
Колко кавали има в колекцията си Костадин Генчев и какви са размислите в дните на 55-ата му годишнина може да чуете в звуковия файл.
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg