В рубриката "Културен код" на Terra Култура разговаряме с преводачката Гергана Гълъбова за предизвикателствата, свързани с превода на две значими книги – биографичния роман "Леонора" от Елена Понятовска и сюрреалистичния роман "Слуховият рог" от самата Леонора Карингтън.
Леонора Карингтън – артистичен и културен феномен
Гергана Гълъбова споделя, че личността на Леонора Карингтън е многопластова и трудно може да бъде разгадана. Художничката, скулпторка и писателка прекарва по-голямата част от живота си в Мексико и Париж, без никога да се завърне във Великобритания. Въпреки това, британската ѝ културна идентичност остава силно изразена в творчеството ѝ. "Тя е много специфична на български, тъй като използва изключително много британски специфични думи. Творчеството ѝ е дълбоко свързано с британската ѝ култура," казва Гълъбова.
Предизвикателствата на превода
Според преводачката, романът "Слуховият рог" е изключително предизвикателен за превод. "Това е една сюрреалистична творба с дълъг поток на съзнанието, което прави текста на моменти труден за разбиране," обяснява тя. Английските реалии, които са неизменна част от стила на Карингтън, изискват внимателно адаптиране, за да запазят духа и смисъла на оригинала.
Работата върху текстовете на Карингтън обаче е не само сложна, но и вдъхновяваща. Гълъбова описва писателката като явление, което прескача граници – културни, художествени и езикови.
Непознатият свят на Леонора Карингтън
Книгите на Карингтън представляват истинско предизвикателство както за преводачите, така и за читателите. Сложният език и богатите сюрреалистични образи предлагат пътешествие в един свят, където границите на реалността са размити, а въображението няма ограничения.
"Работата по тези текстове е изпитание, но също така и удоволствие", заключава Гергана Гълъбова, подчертавайки колко важно е читателите да се докоснат до уникалното творчество на Карингтън.
Слушайте!
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..
Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..
Свикнали сме да приемаме ежедневието си в Софийския град като сиво и неволно да подбираме сиви тоалети за деня си. Има обаче едни хора, които не робуват на рутината и искат да блеснат с цвят, с креативност, с провокация. Именно за тези хора Ася Мирчева и Ивайло Стоименов създават своят профил "Sofia looks so good –София изглежда толкова добре"...
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков отново рисува с хартия, за да създаде колажи, които да разкрият личните му пътувания в полето на духа, съня и безвремието. "Тази интимност, която създавам с това да разкажа сънищата си и да дам моите..
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg