В рубриката "Културен код" на Terra Култура разговаряме с преводачката Гергана Гълъбова за предизвикателствата, свързани с превода на две значими книги – биографичния роман "Леонора" от Елена Понятовска и сюрреалистичния роман "Слуховият рог" от самата Леонора Карингтън.
Леонора Карингтън – артистичен и културен феномен
Гергана Гълъбова споделя, че личността на Леонора Карингтън е многопластова и трудно може да бъде разгадана. Художничката, скулпторка и писателка прекарва по-голямата част от живота си в Мексико и Париж, без никога да се завърне във Великобритания. Въпреки това, британската ѝ културна идентичност остава силно изразена в творчеството ѝ. "Тя е много специфична на български, тъй като използва изключително много британски специфични думи. Творчеството ѝ е дълбоко свързано с британската ѝ култура," казва Гълъбова.
Предизвикателствата на превода
Според преводачката, романът "Слуховият рог" е изключително предизвикателен за превод. "Това е една сюрреалистична творба с дълъг поток на съзнанието, което прави текста на моменти труден за разбиране," обяснява тя. Английските реалии, които са неизменна част от стила на Карингтън, изискват внимателно адаптиране, за да запазят духа и смисъла на оригинала.
Работата върху текстовете на Карингтън обаче е не само сложна, но и вдъхновяваща. Гълъбова описва писателката като явление, което прескача граници – културни, художествени и езикови.
Непознатият свят на Леонора Карингтън
Книгите на Карингтън представляват истинско предизвикателство както за преводачите, така и за читателите. Сложният език и богатите сюрреалистични образи предлагат пътешествие в един свят, където границите на реалността са размити, а въображението няма ограничения.
"Работата по тези текстове е изпитание, но също така и удоволствие", заключава Гергана Гълъбова, подчертавайки колко важно е читателите да се докоснат до уникалното творчество на Карингтън.
Слушайте!
В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg