Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева, генетик и член на сдружението "Общност Мостове".
Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето.
През януари 2024 година сдружение "Общност МОСТОВЕ" е сезирало Комисията за защита от дискриминация (КЗД) относно дискриминативните ограничения и неравното третиране на различни групи пациенти, заложени в чл. 82 от Закона за здравето и Наредба № 2 от 27 март 2019 г. за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане.
Делото е спечелено, като КЗД е дала препоръка да се адаптира законодателството за нуждите на дискриминираните пациенти.
Въпросната Наредба № 2 регулира правилата в звеното от НЗОК, заместващо закрития Фонд за лечение на деца в чужбина. По думите на д-р Тончева наредбата е ограничаваща както по възраст, така и по видове заболявания.
Парантералното (венозно) хранене на пациенти над 18 г., както и осигуряването на екзотични медицински храни, необходими на хора с редки метаболитни заболявания, не са в списъците на НЗОК и няма механизъм, по който държавата да подпомогне скъпите нужди на пациентите, изтъква д-р Тончева.
Пробив е постигнат по отношение на малнутрицията (недохранване) – състояние, при което някои хора трябва да се хранят през тръбичка. И тук, по думите на д-р Тончева, е проявена дискриминация, тъй като НЗОК поема храните на пациентите над 18 г. единствено ако става въпрос за хранене през тръбичка – това далеч не покрива всички заболявания, състояния и нужди.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg