Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Той, тя или то...?

Акад. Владимир Овчаров
Снимка: Кирчо Чобанов

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве.

Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме върху анатомичните промени, които настъпват при смяната на пола, отговорихме на въпросите защо се раждат деца-хермафродити и какви са обществените нагласи към различните?

Акад. Овчаров е анатом по специалност, бивш ректор на Медицинския университет в София и изявен учен, дълги години посветил на различията в мозъка и междинните състояния при двата пола. Например, в поведението, зависимо от пола, той открива разлики в детските игри, в когнитивните способности, пространствената ориентация, точността на уцелването и математическите способности. "Различия, формирани от праисторически времена" – твърди ученият.

"Мъжете са били ловци, което изисква дълги преходи, добра пространствена ориентация, бързи животоспасяващи реакции и добър мерник. Жените са оставали в местата за живеене, грижили са се за децата и възрастните, общували са и са добили добри речови умения" – подчерта акад. Вл. Овчаров. И обобщи: "Несъмнено това е довело до полово специфични различия и свързвания между нервните клетки и формирането на различни невронални вериги и мрежи."

Дискусията в поредното издание "За здравето" акцентира основно върху физиологичните и анатомични промени, свързани с пола и неговата промяна, но отделихме време и за психиката и специфичните емоционални прояви. С коментар в разговора се включи и психиатърът д-р Фани Цуракова. Тя подчерта, че тези проблеми дълги години са били неглижирани, оставали някак си встрани от вниманието на психиатрите. "Литературата и киното засилиха интереса към тези проблеми и отключиха диалога по темата. Пример – книгата и филма "Полет над кукувиче гнездо", обобщи д-р Цуракова.

Цялата съботна среща в ефира на програма "Христо Ботев" премина в дух на толерантност към различията и различните и с финалния съвет на нашите гости: бъдете такива, каквито ви е създал Господ, но помнете, че винаги имате право и на друг избор!


Следващото издание "За здравето" отново ще изведе на "гребена на вълната" значими теми в дерматологията: зимни алергии, въздействие на мръсния въздух върху кожата, татуировки, ботокс?! Гост – доцент Жана Казанджиева, завеждащ клиника в Александровска болница.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40
Илюстрация на Любен Зидаров

Скритата сила на вълшебната приказка – Разказвачите

Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...

публикувано на 26.03.25 в 09:23
Траян Траянов

Равен достъп до качествено образование: Може ли училището да прекъсне цикъла на бедността?

Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..

публикувано на 25.03.25 в 13:50