Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети.
Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на кожата и отключват болестни процеси. Сред тях нашата събеседничка дефинира различни проблеми, обединени от термина студова алергия. Всъщност става дума за нарушения по външния слой на кожата, който, не само трябва да бъде пазен, но и защитен от кремове с по-високо съдържание на мазнини. На въпрос за спецификите през лятото и зимата, доц. Казанджиева отговори, че човешката кожа еднакво "мрази" и студа, и слънцето.
Втората сюжетна линия включи т.нар. популярни и познати диагнози в областта на дерматологията. Най-разпространената от тях е атопичният дерматит, или познатата екзема. Тя няма сезонни проявления и възниква дори и при липса на наследствени фактори за това. Отделихме внимание и на най-коварната болест, която, като статистика и реалност в медицинската практика, води до висока степен на смъртност – кожния меланом. Доц. Жана Казанджиева определи основните фактори и белези, които превръщат една бенка в меланом. И обърна внимание на хората да се самонаблюдават и при съмнения – веднага да се обърнат към дерматолог. На въпроса за възникването на херпес зостер, нашата гостенка отбеляза като най-значим фактор отслабената имунна система.
Последният диалог в предаването премина в тълкуване и коментар на най-актуалните проблеми: нарекохме го ВНИМАНИЕ – татуировки, филъри, ботокс, красота, козметика и кожа… и измами!
Доц. Жана Казанджиева изрично подчерта, че т.нар. разкрасителни процедури, включително изброените, трябва да бъдат извършвани от квалифициран лекар. Особено при инжектирането на ботулинов токсин или пластична хирургия. Определените като "безвредни" татуировки също крият риск от предаването на болести – най-често на хепатит А и В.
"Ние като потребители често сме изкушени от по-съблазнителни оферти, но това може да ни струва скъпо" – заключи експертът.
В края на седмичното издание на програма "Христо Ботев" – "За здравето", по повод рождения му ден почетохме с внимание проф. Николай Цанков. Той е член-кореспондент на БАН и можем спокойно да го наречем доайен на българската дерматология. Накратко говорихме с него за учителите и учениците в медицината и му пожелахме дълголетие и здраве за да "отгледа" още свои специализанти, насочили се към любимата специалност дерматология.
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg