Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математиците, които пречупиха Кремъл

Леонид Плющ
Снимка: TimeNote

Френски документален филм със заглавие "Тези математици, които пречупиха Кремъл" проследява ролята на научната общност в подкрепа на дисидентите – от съветската епоха до наши дни, съобщава Le Monde. Лентата разказва за съдбите на Леонид Плющ и Азат Мифтахов – двама математици, чиито действия предизвикват международен отзвук. 

Руският докторант по математика Азат Мифтахов е освободен от затвора през септември 2023 година, но само за няколко минути, преди отново да бъде осъден. Подобно на украинския математик Леонид Плющ, който през 70-те години на миналия век се изправя срещу съветския режим, Мифтахов получава широка подкрепа от научната общност. Във филма на Матиьо Шварц се подчертава ролята и на френския математик Мишел Бруе, който и днес се бори за освобождаването на Мифтахов.

Историята показва, че ангажираността на математическата общност с политически каузи не е новост. Още през 1966 година Александър Гротендик отказва да получи медала Fields в Москва в знак на протест, а през 2022 година световният математически конгрес е отменен, за да осъди руската инвазия в Украйна. Филмът напомня, че математиката често върви ръка за ръка с принципите на истината и справедливостта.

Документалният разказ завършва с оптимистичен тон, припомняйки момента през 1976 година, когато Кремъл отстъпва, а Леонид Плющ е освободен след четири години зад решетките. Днес историята се повтаря, но дали научната общност отново ще успее да повлияе на един авторитарен режим, остава въпрос с неизвестни, обобщава Le Monde.

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Българска археология 2024" – богата на находки, информация и сензационни открития

Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките представя в изложбата "Българска археология 2024" над 500 експоната, които показват най-интересните обекти и находки от изминалия археологически сезон. В изложбата участват 19 исторически и археологически музея от страната. Сред най-впечатляващите находки са..

публикувано на 13.02.25 в 17:45

Българката Александра Атанасова е сред победителите в конкурса Juvenes Translatores

Българката Александра Атанасова е сред победителите в 18-тия европейски конкурс по превод за средните училища, организиран от Европейската комисия в Брюксел и финансиран по програма Еразъм Плюс. Тя е ученичка в езиковата гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" Хасково и ще бъде отличена заедно с още 26 деца от цяла Европа. Juvenes Translatores е..

публикувано на 13.02.25 в 17:35

Вредите от електронните цигари и упойващите вещества бяха разяснени на ученици от столично училище

Вредите от употребата на вейпове, "райски газ" и т.нар. дизайнерска дрога бяха разяснени на ученици от Професионалната гимназия по дизайн "Елисавета Вазова" в София. С тях се срещнаха социалният министър Борислав Гуцанов, председателят на Държавната агенция за закрила на детето Теодора Иванова и доц. д-р Людмила Нейкова от Военномедицинската..

публикувано на 13.02.25 в 17:25

Днес е Световният ден на радиото

Днес отбелязваме Световния ден на радиото, който тази година е под мотото "Радиото и климатичните промени".  Честването точно на 13 февруари е инициатива на Испанската радиоакадемия, одобрена от ЮНЕСКО. Целта на Световния ден на радиото е да се повиши информираността на международната общност за значимостта му като медия, която достига до..

публикувано на 13.02.25 в 14:30

Първи двигател, изцяло направен от 3D-принтер, създадоха в Масачузетския университет

Автор: Велизара Сърчаджиева Инженери от Масачузетския университет изобретиха първия двигател, изцяло направен от 3D-принтер, с който могат да се задвижват малки сателити , съобщиха от учебното заведение. Технологията открива нови възможности за изследване на дълбокия космос и за провеждане на по-дълготрайни космически операции. Учените развенчават..

публикувано на 12.02.25 в 14:20