Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките.
Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България.
По думите на Маринов Българският фармацевтичен съюз напомня позицията си, тъй като има внесен проект за Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, който предвижда поставянето на такива автомати.
Маринов заявява, че това решение не само няма да подобри, но ще влоши достъпа до лекарства на населението, понеже аптеките в икономически непривлекателните райони ще затворят.
Близо 99 % от населението на България има достъп до аптека в рамките на 30 минути. Нашите показатели са по-добри от средните за ЕС. На четвърто място сме по брой аптеки на глава на населението, но повечето са концентрирани в гъстонаселените райони, изтъква Маринов.
Председателят на съсловната организация съобщава данните за постигнатото през изминалата година по отношение подобряване достъпа до фармацевтични услуги в страната. Има 6 новооткрити аптеки в отдалечени райони, 4 – в труднодостъпни райони, 41 нови аптеки изпълняват дейности с НЗОК и 15 нови аптеки функционират като денонощни. Въпросните обекти не се намират в големи градове, а в населени места със затруднен достъп, подчертава Маринов.
"Предлагаме и настояваме за много малко целево увеличение от два милиона и до края на годината няма да има областен град в България, в който да няма денонощна аптека, работеща с НЗОК", заявява Маринов.
Гостът коментира и проблема с достъпа на някои аптеки до определени лекарствени продукти – чуйте в звуковия файл:
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до..
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg