За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията.
Почти нищо, обаче, не се знае за Алберт Коен – един от най-кратко задържали се на поста си директори. А е бил сред най-известните журналисти публицисти, белетристи и кинокритици. Под негово ръководство в-к "Народна младеж" от седмичник се превръща във всекидневник. След приключването на мандата му като кореспондент на БТА в Париж става главен редактор на списание "Българско фото". В края на 1966 година е назначен за директор на Българското радио и остава на този пост до средата на 1967-а.
Причина за уволнението на Алберт Коен от поста директор на Българското радио е, че разрешава по новините да се съобщава информация за Шестдневната война между Израел и трите арабски държави: Египет, Сирия и Йордания – нещо, за което дори тогавашната ТАСС не съобщава.
За журналиста, белетриста и критика Алберт Коен в "Познати и непознати" разговаряхме с проф. Алберт Бенбасат. Започнахме с документален запис от обръщението на някогашния директор на Българското радио към колегите му.
Повече за малко познатия журналист, белетрист и критик Алберт Коен можете да прочетете тук.
Екипът на предаването благодари за съдействието и на колегите от списанието за еврейска история, изкуство, култура La Estreya.
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg