Автор: Велизара Сърчаджиева
Инженери от Масачузетския университет изобретиха първия двигател, изцяло направен от 3D-принтер, с който могат да се задвижват малки сателити, съобщиха от учебното заведение. Технологията открива нови възможности за изследване на дълбокия космос и за провеждане на по-дълготрайни космически операции.
Учените развенчават митовете, че изобретяването на такъв двигател може да се случи само в лаборатория. Според тях, това може да стане и в космоса при необходимост. Производството му е моментално и астронавтите не зависят от доставките от земята. Технологията е много по-икономична от традиционното производство на машината, а 3D-принтираните двигатели са и по-маневрени в орбита. Това е дължи на по-ефективното използване на горивото за разлика от масивните химически двигатели.
Луис Фернандо Веласкес-Гарсия, главен изследовател в Лабораторията за микросистемни технологии, сподели, че целта му е да предложи достъпни високоефективни устройства, спомагащи за по-задълбоченото изследване на космоса. За успешното им създаване се използват различни подходи. Насочват светлина към фоточувствителна смола, която се втвърдява в определена зона и изгражда 3D-структура. Другият вариант е прожектирането на светлина в смолата, която я втвърдява слой по слой. Оказва се, че един по-опростен двигател може да постигне по-добри резултати, уточнява Веласкес-Гарсия.
Днес се открива десетото издание на "Народен събор Пловдив". То ще продължи до неделя. Над 4500 изпълнители от цялата страна се включват в юбилейното издание на събора . Съборът се провежда в парк "Лаута" в града под тепетата. Събитието се организира с подкрепата на Община Пловдив и район "Тракия" и е част от Културния календар на града...
В Дъблин започна Международният литературен фестивал — едно от водещите културни събития в света на литературата. Програмата включва участието на десетки международни гости и събития, насочени както към възрастни, така и към деца. От 16 до 25 май Мериън Скуеър Парк се превръща в сцена на Международния литературен фестивал в Дъблин . Той ще посрещне..
В град Ното, разположен на остров Сицилия, днес следобед започва 46-то издание на бароковия фестивал "Инфиората" . Основните улици в града ще бъдат покрити с килими от цветя, подредени в различни фигури. Мотото на събитието тази година гласи "Мирът се превръща в изкуство" . Според организаторите и аранжорите изкуството създава мир, който обединява..
Френската министърка на културата Рашида Дати предизвиква бурни реакции в културните среди с поведението и изказванията си – това коментира Мишел Герен, главен редактор на вестник Le Monde, в днешната си колонка. Той описва Дати като " артистка на провокацията ", която сякаш търси конфронтация с творческите среди, които всъщност трябва да защитава...
Бебе с рядко заболяване в Съединените щати стана първият човек в света, получил персонализирано лечение с помощта на революционната технология CRISPR (произнася се "криспър"), предаде RTVE. Тя позволява на учените да променят ДНК с изключителна точност. Момченцето страда от изключително рядко и животозастрашаващо генетично заболяване – тежък..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg