Автор: Велизара Сърчаджиева
Инженери от Масачузетския университет изобретиха първия двигател, изцяло направен от 3D-принтер, с който могат да се задвижват малки сателити, съобщиха от учебното заведение. Технологията открива нови възможности за изследване на дълбокия космос и за провеждане на по-дълготрайни космически операции.
Учените развенчават митовете, че изобретяването на такъв двигател може да се случи само в лаборатория. Според тях, това може да стане и в космоса при необходимост. Производството му е моментално и астронавтите не зависят от доставките от земята. Технологията е много по-икономична от традиционното производство на машината, а 3D-принтираните двигатели са и по-маневрени в орбита. Това е дължи на по-ефективното използване на горивото за разлика от масивните химически двигатели.
Луис Фернандо Веласкес-Гарсия, главен изследовател в Лабораторията за микросистемни технологии, сподели, че целта му е да предложи достъпни високоефективни устройства, спомагащи за по-задълбоченото изследване на космоса. За успешното им създаване се използват различни подходи. Насочват светлина към фоточувствителна смола, която се втвърдява в определена зона и изгражда 3D-структура. Другият вариант е прожектирането на светлина в смолата, която я втвърдява слой по слой. Оказва се, че един по-опростен двигател може да постигне по-добри резултати, уточнява Веласкес-Гарсия.
Френски документален филм със заглавие "Тези математици, които пречупиха Кремъл" проследява ролята на научната общност в подкрепа на дисидентите – от съветската епоха до наши дни, съобщава Le Monde . Лентата разказва за съдбите на Леонид Плющ и Азат Мифтахов – двама математици, чиито действия предизвикват международен отзвук. Руският докторант..
109 милиарда евро ще бъдат вложени в проекти за изкуствен интелект във Франция през следващите години , каза президентът Еманюел Макрон, преди започналата днес двудневната глобална среща на върха в Париж. Преди официалната среща, през уикенда се проведе културен форум, посветен на ролята на технологията в изкуството и творчеството, но без участието..
Мегазвездата на поп музиката Ед Шийрън отрича да е изнасял незаконен концерт пред индийската публика, след като полицията заяви, че не е имал необходимото разрешение за това, съобщава Агенция "Франс прес". Британският изпълнител е на турне в най-многолюдната страна в света, но в рамките на вчерашния ден между концертите изнесе импровизирано музикално..
Пловдивският театър стартира мегапроекта MedMen . Неговата крайна цел е създаването на мащабен мултижанров спектакъл "Преплетеният човек" с премиера на сцената на Античния театър. Той ще е посветен на богатата и многолика идентичност на Средиземноморието. Проектът започна днес с откриване на научна конференция и изследване на тема "Средиземно море:..
Германското правителство закрива комисията "Лимбах" и така променя процедурата за реституция на заграбените от нацистите произведения на изкуството. Юристи, историци и асоциации на жертвите изразяват загриженост, че така собствениците няма да си получат обратно откраднатото, съобщава Дойче Веле. Общественият дебат започва в началото на годината..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Колко силно говорят страховете ни и колко раним е вътрешният ни свят? До какво може да ни доведе критиката и възможността да бъдем видени, но не и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg