Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

Снимка: Pixabay

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексиев, невролог и специалист епилептолог.

В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия, което е хронично.

Специалистът подчертава, че има различни видове епилепсии в зависимост от етиологията на заболяването – генетична, възпалителна, автоимунна, криптогенна.

Случаите на автоимунна епилепсия зачестяват, но не са добре представени от гледна точка на лечение и присъствие в системата на НЗОК.

В България диагностиката се развива, но лечението изостава, по думите на д-р Алексиев.

Лекарят съветва слушателите как да реагират, ако станат свидетели на епилептичен пристъп. В случай на припадък не бива да се бърка в устата на човека – гълтането на езика е мит, заявява д-р Алексиев. При изявени гърчове е добре да внимаваме някой да не се нарани и винаги трябва да се обърнем към спешна помощ.

Д-р Алексиев очертава някои от основните проблеми в лечението на пациентите с епилепсия. Голяма част от регистрираните в ЕС медикаменти не са достъпни в България. Има тенденция за изчезване на дадени лекарства, допълва специалистът.  

"Лечението на епилептичния статус е едно от най-спешните животозастрашаващи състояния и има само част от лекарствата, фигуриращи във всяко ръководство", алармира д-р Алексиев.  

Пациентите са принудени да търсят предписаните лекарства в чужбина, но на много места вече изискват преглед при местен лекар, обяснява гостът.

Д-р Алексиев обръща внимание и на стигмата, която все още съществува в обществото по отношение на епилептиците. Има хора, които крият състоянието си от страх и срам, защото се смята, че диагнозата ги прави непълноценни в работата им.

Специалистът настоява, когато има лекарство, регистрирано в ЕС, то да бъде регистрирано и в България. Ако не може да се въведе подобен механизъм, пациентите следва да бъдат снабдени с документ, който да им гарантира закупуването на лекарството в друга държава. Нужен е достъп до спешните медикаменти, допълва д-р Алексиев и настоява още за работещи за епилепсията клинични пътеки, защото настоящите не вършат работа.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46