Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог!
Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър":
За Митко Еленов мога да кажа много неща, но за Митко Еленов няма да говоря в минало време, за него ще говоря в сегашно време.
Митко Еленов е човекът, който ме направи актьор.
Митко Еленов е човекът, който ме провокира да се занимавам с тази професия, Митко Еленов е човекът, който ме научи на тази професия. С него се запознах през 1979 година, когато бях юноша бледен в прочутата актьорска школа в Бургас. Трябва да кажа, че това беше изключителен период в моя живот. Училището си беше училище, учих, но чаках да свършат учебните часове, за да отида в театралната студия, където бяхме с Деляна Хаджиянкова, Светлана Янчева, Розита Михайлова.
Митко освен уникален актьор, защото той е изключителен актьор, е и много добър педагог. Защото може да си добър актьор, но да не си педагог. Е, той е и двете – изключителен актьор и страхотен педагог. Митко обожаваше да се занимава с деца, а работата с деца е доста сложна и изисква невероятна енергия. Децата не могат да бъдат излъгани. Ние му вярвахме, защото и той ни вярваше. Той просто имаше някакъв особен усет и подход.
Той знае, че ако остави струната хлабава, инструментът няма да свири, ако я пренатегне пък, тя ще се скъса и тогава пак инструментът няма да свири, така че спазваше този баланс.
И така Митко Еленов се превърна в моя ментор.
Митак, обичам те.
Чуйте още какво казва Еленов в едно от последните си интервюта и откъс от неговите режиьорски бележки:
Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg