Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог!
Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър":
За Митко Еленов мога да кажа много неща, но за Митко Еленов няма да говоря в минало време, за него ще говоря в сегашно време.
Митко Еленов е човекът, който ме направи актьор.
Митко Еленов е човекът, който ме провокира да се занимавам с тази професия, Митко Еленов е човекът, който ме научи на тази професия. С него се запознах през 1979 година, когато бях юноша бледен в прочутата актьорска школа в Бургас. Трябва да кажа, че това беше изключителен период в моя живот. Училището си беше училище, учих, но чаках да свършат учебните часове, за да отида в театралната студия, където бяхме с Деляна Хаджиянкова, Светлана Янчева, Розита Михайлова.
Митко освен уникален актьор, защото той е изключителен актьор, е и много добър педагог. Защото може да си добър актьор, но да не си педагог. Е, той е и двете – изключителен актьор и страхотен педагог. Митко обожаваше да се занимава с деца, а работата с деца е доста сложна и изисква невероятна енергия. Децата не могат да бъдат излъгани. Ние му вярвахме, защото и той ни вярваше. Той просто имаше някакъв особен усет и подход.
Той знае, че ако остави струната хлабава, инструментът няма да свири, ако я пренатегне пък, тя ще се скъса и тогава пак инструментът няма да свири, така че спазваше този баланс.
И така Митко Еленов се превърна в моя ментор.
Митак, обичам те.
Чуйте още какво казва Еленов в едно от последните си интервюта и откъс от неговите режиьорски бележки:
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg