Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концерт за деня на Прешерн

На 5 февруари 2025 г., заместник декана по учебната дейност на Люблянския университет, проф. Миха Рогина, заедно със своите ученици: Хана Жваген, Андрей Петрески, Манца Розмарич, Кристина Кланчар, Луна Вавуракис и София Чорней (Sonus Ventis)свириха в камерна зала България. Концерта беше организиран от Посолството на Словения, по случай деня на Прешерн (Франце Прешерн, известен словенски поет от 19 в.). Духовият секстет намери време в своята програма да ни разкаже малко за това събитие и за своите впечатления от България.


"...мисля, че композицията на Клара Млакар, "Птици в клетка, втора част" е доста интересна, тъй като е съвременна музика. Тук не говорим за класическа музика или лесно запомнящите се мелодии които са характерни за нея, има много цветове, ефекти, които може би са шокиращи за някои слушатели, които досега не са имали досег до такъв вид съвременна музика, но аз смятам че такава музика оставя своя белег, за това за мен тя е най-интересното от програмата."

"Трудно е да се каже с какво точно ни харесва България, но тук се носи усещане за гостоприемство и за свобода спрямо това кой си ти. Никой не те безпокои връз основа на това кой си и ние много оценяваме тази толерантност."

Снимки - Посолство на Словения в София
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

L'Opera Seria от Флориан Гасман - интересен пример на сатира

В опита си да преоткрие италианските корени на мелодрамата Миланската скала се насочва към по-рядко поставяни творби от автори творили във Венеция (Кавали и Чести) и Неапол (Винчи). В настоящия сезон погледа се разширява към богатия културен живот в границите на Австрийската империя, създаван от творци от различни среди, предимно на италиански език...

публикувано на 03.05.25 в 08:50

L'Opera Seria, опета в три действия от Флориан Гасман

Композитор: Флориан Леополд Гасман Либретист: Раниери де Калцабиджи. Премиера: 1769 г в Бургтеатър, Виена Действащи лица и изпълнители: • Фалито – баритон, импресарио • Делирио – баритон, поет • Соспиро – тенор, композитор • Риторнело – тенор, певец • Стонатрила – сопран, примадона • Сморфиоза – сопран, (втора) примадона • Порпорина – сопран,..

публикувано на 03.05.25 в 08:46

"Карпов не Каспаров" идват в Русе с електро-диско заряд

След априлското им турне в Китай и преди лятното в САЩ, вълнуващото експериментално диско дуо K not K, известно още като "Карпов не Каспаров" , ще гостува за първи път в Русе. През последните години източноевропейската музикална формация е обиколила множество големи клубни и културни сцени, музеи и художествени галерии в Европа. Споделяла е..

публикувано на 02.05.25 в 12:01

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2025 г.

1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..

публикувано на 30.04.25 в 10:19

Цвят и ритъм: Международният ден на джаза вдъхнови изложба в Шумен

В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..

обновено на 30.04.25 в 09:23