Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми.

14 февруари обаче неотменно, макар и не така публично забележимо, се почита и отбелязва като деня на Успение Кирилово – момента, в който безсмъртната душа на първоучителя и създателя на първата славянска азбука е поела по вечния си път.

По традиция денят се чества от учените от Кирило-Методиевския научен център при БАН с тържествена програма в музея "Земята и хората". Тази година програмата включва откриване на постерна изложба "За Кирил и Методий – някога и сега", представяща обекти от европейския културен маршрут Кирил и Методий, в който страната ни участва благодарение на разработената от КМНЦ концепция.

Д-р Елка Златева
Д-р Елка Златева ще представи тържествено слово на тема "Празнични чествания на светите братя К. и М. в съвременна Европа", което е другият акцент от празника на научния екип. В програмата ще се включи и хорът на Националната гимназия за древни езици и култура "Св. Константин Кирил Философ". Началото на тържеството е в 11 ч., а изложбата може да бъде разгледана през следващите седмици.

В предаването "За думите" д-р Елка Златева споделя интересни и неизвестни за повечето от нас факти за съвременни фестивали, посветени на светите братя в други славянски страни. По този повод става дума за различните "разкази" за създаването на глаголицата и кирилицата, за делото на славянските първоучители в различни държави, дори близки до нас.

Ако в тесните научни кръгове фактите са добре известни, то за широката общественост това далеч не е така. Нещо повече, великото дело на светите Кирил и Методий нерядко се ползва за политически борби или за местни интереси. Не се прави връзка между славянските азбуки и България. Това отново е повод да кажем, че наша е отговорността да разказваме и представяме истината за създаването на глаголицата, отразяваща особеностите на  българския славянски говор от Солунско, за кирилицата, която е кръвно свързана с нея и за приноса на държавата ни за опазването и процъфтяването на книжовната и културната традиция, начената от великите духовни водачи и просветители.

Чуйте разговора в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03