В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще?
Всички сюжети аргументирахме чрез идеите и гледните точки на нашите гости – Александър Александров от Съюза на лекарските асистенти и фелдшери, и Милка Василева от Българската асоциация на специалистите по здравни грижи.
Г-н Александров представи организацията, която ръководи заедно с Управителен съвет, и набеляза най-важните задачи пред нея. Част от тях именно могат да решат съществуващия "недокомплект" в системата. Фелдшерите, които вече имат статут на лекарски асистенти, са обучени да работят както по спешни случаи, така и да осъществяват функциите на диагностика, лечение и профилактика. Те са неизменното свързващо звено между лекарите-специалисти в доболничната помощ и техните колеги от многопрофилните и университетските болници.
"Моите колеги и членове на нашата съсловна организация могат успешно да изпълняват основни медицински дейности и да работят в отдалечени и труднодостъпни райони, както и в непривлекателни практики. Това би решило големия проблем за достъпа до здравна помощ и съществуващите диспропорции" – подчерта нашият гост.
В диалога се включи и Милка Василева – председател на БАСЗГ. Тя защити сестринското съсловие в отстояването на техните права – достъпно и всеобхватно образование, самостоятелни практики и възможност за участие в преговорите с НЗОК за Национален рамков договор. Разбира се, и достойно заплащане, което частично да реши проблема с напускането на страната в търсене на реализация в чужбина.
Съботното седмично издание на програма "Христо Ботев" потвърди и една стара максима – съсловията на сестри и фелдшери, хората, които могат да се "влеят" в потока от здравни специалисти, се нуждаят от подкрепа: институционална, обществена, медийна. В този смисъл екип "За здравето" декларира своето позитивно участие в процеса.
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg