Мария Шаркова, адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние.
"Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело. Въпреки че този младеж е бил в тежко състояние и според съдебномедицинската експертиза състоянието е прогресирало непрекъснато и в медицинските документи е констатирано, че е нужна трансплантация, не са предприети необходимите действия, за да бъде вписан в регистрите на реципиентите."
Отказът на НЗОК, по думите на Шаркова, се основава на формалност. За да не се стига до други подобни откази и забавяния, трябва да има процедура, по която пациентът да инициира включване в регистрите, когато компетентните лекарски екипи бездействат. Също така, според Шаркова, е безсмислено да се изисква подобна регистрация, когато пациентът кандидатства за трансплантация в чужбина и такава трансплантация изобщо не може да се случи в България.
От пет години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор, което намалява възможностите на чакащите пациенти, допълва Шаркова.
"До този момент не съм установила да са извършени анализи на причините за спиране на този вид трансплантации", коментира адвокатът.
МЗ ще бъде информирано за съдебното решение и обстоятелствата, свързани с конкретния казус, за да се стигне до изменение на конкретните наредби. Множество организации, работещи в областта на трансплантациите, имат желание да работят с органите, за да се случват трансплантациите най-бързо. Това не са някакви формалности. Тук става въпрос за спасяване на човешки живот“, заявява Шаркова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg