Мария Шаркова, адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние.
"Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело. Въпреки че този младеж е бил в тежко състояние и според съдебномедицинската експертиза състоянието е прогресирало непрекъснато и в медицинските документи е констатирано, че е нужна трансплантация, не са предприети необходимите действия, за да бъде вписан в регистрите на реципиентите."
Отказът на НЗОК, по думите на Шаркова, се основава на формалност. За да не се стига до други подобни откази и забавяния, трябва да има процедура, по която пациентът да инициира включване в регистрите, когато компетентните лекарски екипи бездействат. Също така, според Шаркова, е безсмислено да се изисква подобна регистрация, когато пациентът кандидатства за трансплантация в чужбина и такава трансплантация изобщо не може да се случи в България.
От пет години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор, което намалява възможностите на чакащите пациенти, допълва Шаркова.
"До този момент не съм установила да са извършени анализи на причините за спиране на този вид трансплантации", коментира адвокатът.
МЗ ще бъде информирано за съдебното решение и обстоятелствата, свързани с конкретния казус, за да се стигне до изменение на конкретните наредби. Множество организации, работещи в областта на трансплантациите, имат желание да работят с органите, за да се случват трансплантациите най-бързо. Това не са някакви формалности. Тук става въпрос за спасяване на човешки живот“, заявява Шаркова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg