Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слуховите нарушения при децата – причини, превенция и възможности

Проф. Диана Попова
Снимка: ИСУЛ

Проф. д-р Диана Попова, началник на Националния референтен център по аудиология и заболявания на слуха към клиниката по УНГ болести в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ", е гост в Lege Artis.

Една част от заболявания, свързани с увреден слух, започват още при раждането. Прави се неонатален слухов скриниг в родилния дом или по-късно от ушни специалисти, пояснява проф. Попова.

Следващият етап настъпва при деца около 1-годишна възраст, при които се наблюдава леко изоставане в развитието на говора. Това забавяне може да се дължи на слухови нарушения, изразени в различна степен.

Вродени слухови нарушения понякога възникват поради вирусна инфекция, изкарана безсимптомно от майката по време на бременността.

Следващата група вродени нарушения се дължат на генетична предразположеност. Рецесивният ген може да се прояви дори и при родители с нормален слух и нормално чуващи деца.

Особено рискова група са преждевременно родените деца, които подлежат на дълго кувиозно лечение. Зрението и слухът са двете сетива, които могат да пострадат.  Клетките на вътрешното ухо са много чувствителни към липсата на кислород, подчертава проф. Попова.

Няма национален регистър на децата с нарушен слух, изтъква специалистът.

Децата с частично намален слух са най-труднооткриваеми, защото те все пак чуват частично и развиват говор, но с определени говорни дефекти. В някои случаи логопедът, който работи с детето, се усъмнява и предлага да бъде направено изследване на слуха.

"Ние, като дружество, много бихме искали да въведем предучилищен скрининг на слуха", заявява проф. Попова.

Децата с голямо намаление на слуха, които нямат полза от слуховите апарати, биват оперирани около 1-годишна възраст. Те се развиват съвсем нормално, ако няма допълнителни усложнения, и настигат своите връстници. Всичко се покрива от НЗОК.

В края на разговора проф. Попова обръща внимание, че все още съществува стигма сред родителите, които се притесняват децата им да носят слухов апарат.

В УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" всеки вторник има зелен коридор за записване на час за консултация при съмнение за нарушения в слуха в ранна детска възраст.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


Снимка – УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ"
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22