Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слуховите нарушения при децата – причини, превенция и възможности

Проф. Диана Попова
Снимка: ИСУЛ

Проф. д-р Диана Попова, началник на Националния референтен център по аудиология и заболявания на слуха към клиниката по УНГ болести в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ", е гост в Lege Artis.

Една част от заболявания, свързани с увреден слух, започват още при раждането. Прави се неонатален слухов скриниг в родилния дом или по-късно от ушни специалисти, пояснява проф. Попова.

Следващият етап настъпва при деца около 1-годишна възраст, при които се наблюдава леко изоставане в развитието на говора. Това забавяне може да се дължи на слухови нарушения, изразени в различна степен.

Вродени слухови нарушения понякога възникват поради вирусна инфекция, изкарана безсимптомно от майката по време на бременността.

Следващата група вродени нарушения се дължат на генетична предразположеност. Рецесивният ген може да се прояви дори и при родители с нормален слух и нормално чуващи деца.

Особено рискова група са преждевременно родените деца, които подлежат на дълго кувиозно лечение. Зрението и слухът са двете сетива, които могат да пострадат.  Клетките на вътрешното ухо са много чувствителни към липсата на кислород, подчертава проф. Попова.

Няма национален регистър на децата с нарушен слух, изтъква специалистът.

Децата с частично намален слух са най-труднооткриваеми, защото те все пак чуват частично и развиват говор, но с определени говорни дефекти. В някои случаи логопедът, който работи с детето, се усъмнява и предлага да бъде направено изследване на слуха.

"Ние, като дружество, много бихме искали да въведем предучилищен скрининг на слуха", заявява проф. Попова.

Децата с голямо намаление на слуха, които нямат полза от слуховите апарати, биват оперирани около 1-годишна възраст. Те се развиват съвсем нормално, ако няма допълнителни усложнения, и настигат своите връстници. Всичко се покрива от НЗОК.

В края на разговора проф. Попова обръща внимание, че все още съществува стигма сред родителите, които се притесняват децата им да носят слухов апарат.

В УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" всеки вторник има зелен коридор за записване на час за консултация при съмнение за нарушения в слуха в ранна детска възраст.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


Снимка – УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ"
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22