Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нарколепсията – невидимата битка със съня

| обновено на 26.02.25 в 12:36
Снимка: Pixabay

На 28 февруари светът отбелязва Световния ден на редките болести – ден, посветен на повишаването на осведомеността за заболявания, които засягат малка част от населението, но имат сериозно отражение върху живота на пациентите. Едно от тези заболявания е нарколепсията – тежко неврологично разстройство, което драстично нарушава ритъма сън-будност.

Адриана Димитрова, основател на "Българската асоциация на пациентите с нарколепсия", сподели в ефира на Lege Artis своя опит и знания за това рядко състояние.

Нарколепсията – болестта, която "краде" будните часове

Нарколепсията е хронично неврологично заболяване, което води до невъзможност на мозъка да регулира нормално съня и будното състояние. Един от основните симптоми е прекомерната дневна сънливост – засегнатите изпитват постоянна умора и често заспиват внезапно, дори в неподходящи моменти. Освен това, пациентите страдат от халюцинации, смущения в съня и внезапни нощни пробуждания.

Един от най-характерните симптоми, който отличава нарколепсията от други състояния, е катаплексията – внезапна загуба на мускулен тонус, предизвикана от силна емоция като смях, страх или изненада. Това може да доведе до падания и наранявания, което затруднява ежедневието на засегнатите.

Дългият път към диагнозата

Един от най-големите проблеми, свързани с нарколепсията, е поставянето на диагноза. Процесът често отнема години, тъй като симптомите могат да бъдат сбъркани с други разстройства като депресия, хронична умора или дори епилепсия. Липсата на достатъчно познания сред медицинските специалисти затруднява ранното откриване на заболяването и започването на адекватно лечение.

Личен мотив – пътят към промяната

За Адриана Димитрова битката с нарколепсията има и личен аспект. Тя създава „Българската асоциация на пациентите с нарколепсия, след като дъщеря ѝ проявява симптомите на заболяването. „Лечението е поддържащо и е много важно да бъде поставена правилна диагноза, а след това да се приема медикамент“, споделя тя.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25