На 26 февруари 2025 г. цял Израел изпрати в последния им път Шири, Ариел (4 г.) и Кфир (9 м.) Бибас, отвлечени от Хамас на 7 октомври 2023 г. от дома им и убити с голи ръце от техните мъчители месец по-късно. Израел прие това погребение като своя обща мъка и като шанс да обясни на света защо води война, която не е започнал той. Израелците смятат, че изразът "Никога повече", станал мото на категоричността Холокостът да не се повтори, е загубил значението си след клането на 7 октомври.
Как ще бъде решен конфликтът? Какво е мястото на света в неговото разрешаване? А и какво би казал за днешния свят писателят и автор на антиутопията "1984" Джордж Оруел? На тези и други въпроси отговаря в "Мрежата" британският журналист и политически анализатор Том Грос. Преводът в ефир е на Мария Хаздай.
Мащабът на проблема
"Този конфликт не е разрешен, защото Хамас продължава да бъде на власт и никой не се заблуждава, че това ще продължава.
Важното е да се замислим, всички, които искат мир и по-добър живот за Палестина, за Израел и въобще за целия свят, какво може да се направи, защото, докато Хамас продължава да бъде на власт, този мир и този по-добър живот се отдалечават, и тъкмо в момента Хамас отново набират сила. Те се въоръжават наново, те продължават да тренират и продължават да планират нови нападения. Наистина, не трябва да се оставяме да плачем и да скърбим за едно-единствено семейство, което е жертва. Това наистина е трагично убийство, но проблемът е много по-мащабен. Трябва да си зададем въпроса защо не се оказва натиск върху Хамас, защо не се оказва натиск и върху тези, които финансово подкрепят Хамас – като Катар, Турция, Иран или Египет, които пък им оказват логистическа подкрепа. Трябва да се приемат мерки Хамас да се обезоръжи."
Съчувствието не е достатъчно
Европа
"Ролята на Европа в този случай никак не е добра и това е по редица причини. Европа показва едно непостоянно поведение и отношение. Силно непостоянно, защото множество европейски държави не са склонни да предоставят в ръцете на Путин победата във войната с Украйна, но същевременно изглеждат доста доволни и щастливи от това, че не се позволява на Израел да унищожи Хамас и да прекрати по този начин конфликта и войната. И това е доста лошо за Европа, защото Хамас е просто един палестински клон на Мюсюлманско братство, което има представители в редица градове, сред които Лондон, Париж, Амстердам, Брюксел, Копенхаген, които са в сърцето на тези западноевропейски държави. Този продължаващ конфликт помага също така на тези радикални ислямисти, които живеят в сърцето на Европа. Така че това, че Хамас продължава да е активен, е една победа както за Хамас, така и за радикалния ислямизъм на този етап."
Арабският свят
"Правителствата на арабските страни, с изключение на Катар, са много уплашени от евентуална победа на Хамас. Те също така са уплашени да има Палестинска държава, която се управлява от Хамас, което е перспективата, освен ако не се появи някоя по-умерена ръководна сила в тези страни. Никой в Близкия изток не иска джихадистка страна за съсед, пък Мюсюлманско братство има представителства и в Египет, в Саудитска Арабия, в Судан – и всички те са уплашени от такава перспектива. Правителствата им се страхуват. И междувременно никой не обърна внимание на предложението на Тръмп и то беше отхвърлено, а именно на палестинците да се потърси дом другаде, но със своето предложение Тръмп подава топката в ръцете на Египет и другите страни да търсят друг план за решение на конфликта."
Сложният Тръмп
"Той е сложна личност, но нека да се придържаме предимно към неговите политически идеи и да се опитаме да оставим настрана самия му характер и начина, по който той комуникира извън това. Политически доказано Тръмп мисли извън "кутията", както се казва на ангилйски, има нестандартен подход и той е човекът, който намира решения, което, доказано в миналото, работи и е успешен подход. В първия си мандат Тръмп успя да заобиколи редица официални дипломати, това, с което американската държава разполага като специалисти, и назначи свой собствен екип, използван в компанията му за недвижими имоти, и с този екип успя да постигне 4 мирни споразумения между Израел и четири арабски държави – Бахрейн, ОАЕ, Мароко и до някаква степен Судан.
Така че той успява да постигне успешни резултати в ситуации и обстоятелства, където официалните дипломати се провалят. Тръмп определено казва шокиращи неща, които обаче имат положителен резултат. И в двата случая – и за Газа, и за Украйна – това, което Тръмп каза, беше прието със сериозно възмущение, дори в родния ми Лондон, но ние не бива да отхвърляме с лека ръка неговите предложения, защото той така дава възможност и на други хора да почнат да мислят по-нестандартно и да се намерят други решения."
"Стажантът"
"А относно видеото, което вчера Тръмп публикува в социалните мрежи. Да, много хора може би го намират за обидно и то вероятно е и такова, но Тръмп не е традиционен политик, той няма опит в политиката. Всички говорят за неговия опит в недвижимите имоти, обаче хората изглежда забравят, че той има и друг професионален опит зад гърба си, а именно той е телевизионна звезда в риалити програми. За 11 последователни години Тръмп е звездата в шоуто "Стажантът", което се излъчва по американската телевизия NBC и това е изключителен успех. 11 години да си номер 1 по телевизията!
Така че Тръмп е шоумен и да, наистина поведението и действията му може би са озадачаващи, но целта им е да разтърсят другите, да могат и те да мислят нестандартно, така че да могат да постигнат други нови резултати. Така че предстои да видим дали арабският свят и останалите държави ще започнат също така да търсят нови варианти за решение на конфликта в Газа, различни от тези, които вече са се провалили...?"
Шоуто, като политика
"Не бива да сравняваме Тръмп и шоуто, което той прави, защото неговото видео наистина може би е като шега, може да не е подходящо, но то има за цел да покаже, че той иска да изгради един по-добър живот за Газа, което е положително. Той иска да превърне Газа в по-хубаво място, например като Дубай и това изобщо не може да се сравнява с демонстрациите и шоуто, което Хамас прави с реални живи хора, които са били отвлечени, които са били измъчвани, нерядко изнасилвани, и Хамас си позволяват да ги показват на целия свят в един съвсем недопустим вариант.
Така че, да, и двете неща са вид шоу, но не можем да направим сравнение между "Стажантът" на Тръмп и това, че Хамас демонстират и правят шоу с военни престъпления, с истински хора, които са били отвличани и измъчвани. И освен това Хамас наистина превръщат тези демонстрации в пропаганда. Те използват тази сцена, за да покажат на света и на хората в Газа, че те продължават да контролират положението, че те са тези които решават кога да бъдат освободени заложниците и при какви обстоятелства и че те все още имат много оръжия.
Така че те искат да демонстрират на света, включително и на Тръмп, че контролът е в техни ръце. И освен това го демонстрират и на палестинците в Газа, защото ти трябва да си изключително смел, ако решиш и дръзнеш да се опълчиш на Хамас, защото Хамас просто ще те убият. Хамас използа пропагандата за свой инструмент и в този контекст западните медии доста често се хващат, дали от наивност или поради друга причина, и стават жертва на тази пропаганда на Хамас."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Уикипедия
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg