"Ако искаш да познаеш себе си, огледай се в очите на съседа си" казва древна източна поговорка. За да научим повече за себе си, от 20 години насам в "Познати и непознати" се оглеждаме в очите на съседите ни от различните малцинства в България – турци, арменци, евреи, роми, армъни, каракачани, руснаци... Вглеждаме се и в очите на съседите ни от т.нар. нови малцинства. Разказвали сме за историята на различните етнически общности, срещали сме ви с видни техни представители; разказвали сме лични истории, които са повдигали националното ни самочувствие и гордост. ... Разказвали сме истории за приятелства и взаимопомощ, за толерантност и разбирателство, но и не само...
Не винаги сме научавали добри неща за нас – българите, но пък те само са подчертавали добрите ни страните и това колко още трябва да работим върху себе си, за да расте безценното качество на народа ни – толерантността съм различния, качество, отразено още в Търновската конституция, която гарантираше еднакви граждански права на всички общности в България. И в това предаване се огледахме в очите на съседите. Този път в очите на евреите от Пазарджик...
След Освобождението Пазарджик се оформя като втория по значение след Пловдив в Източна Румелия. Тук живеят българи, турци, арменци, роми и евреи. Евреите в града пристигат с изселническата вълна от Испания в средата на 15 век. През 19 век тяхната общност е една от най-големите и компактни в града. Тук са построени две синагоги – малка и голяма, а също и училище. Членове на общността са сред най-видните и изтъкнати представители. Сред тях има учители, лекари, бижутери, търговци, банкери, занаятчии. След 1948 г., когато се основава държавата Израел, по-голяма част от пазарджишките евреи се изселва в прародината си. Днес в града живеят около десетина семейства. Как са живели в пъстрата смесица от различни етноси в града; какво знаят за историята на общността си, какво пазят в родовата си памет – за всичко това разговаряме Авраам Фархи – председател на регионалната организация на Шалом, и Ерна Мешулам – неин секретар. Срещаме се в дома на общността, разположен в една от запазилите се през годините две синагоги. Те са в центъра на града и до тях се стига лесно. Двете сгради оформят малък приказен калдъръмен двор, запазил духа от най-добрите възрожденски години на града... За усилията по съхраняване паметта и духа на еврейската общност, за живота ѝ вчера и днес – чуйте в звуковия файл.
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg