Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарджишката еврейска общност вчера и днес

Снимка: Дейв Грюнбаум

"Ако искаш да познаеш себе си, огледай се в очите на съседа си" казва древна източна поговорка. За да научим повече за себе си, от 20 години насам в "Познати и непознати" се оглеждаме в очите на съседите ни от различните малцинства в България – турци, арменци, евреи, роми, армъни, каракачани, руснаци... Вглеждаме се и в очите на съседите ни от т.нар. нови малцинства. Разказвали сме за историята на различните етнически общности, срещали сме ви с видни техни представители; разказвали сме лични истории, които са повдигали националното ни самочувствие и гордост. ... Разказвали сме истории за приятелства и взаимопомощ, за толерантност и разбирателство, но и не само...

Не винаги сме научавали добри неща за нас – българите, но пък те само са подчертавали добрите ни страните и това колко още трябва да работим върху себе си, за да расте безценното качество на народа ни – толерантността съм различния, качество, отразено още в Търновската конституция, която гарантираше еднакви граждански права на всички общности в България. И в това предаване се огледахме в очите на съседите. Този път в очите на евреите от Пазарджик...


След Освобождението Пазарджик се оформя като втория по значение след Пловдив в Източна Румелия. Тук живеят българи, турци, арменци, роми и евреи. Евреите в града пристигат с изселническата вълна от Испания в средата на 15 век. През 19 век тяхната общност е една от най-големите и компактни в града. Тук са построени две синагоги – малка и голяма, а също и училище. Членове на общността са сред най-видните и изтъкнати представители. Сред тях има учители, лекари, бижутери, търговци, банкери, занаятчии. След 1948 г., когато се основава държавата Израел, по-голяма част от пазарджишките евреи се изселва в прародината си. Днес в града живеят около десетина семейства. Как са живели в пъстрата смесица от различни етноси в града; какво знаят за историята на общността си, какво пазят в родовата си памет – за всичко това разговаряме Авраам Фархи – председател на регионалната организация на Шалом, и Ерна Мешулам – неин секретар. Срещаме се в дома на общността, разположен в една от запазилите се през годините две синагоги. Те са в центъра на града и до тях се стига лесно. Двете сгради оформят малък приказен калдъръмен двор, запазил духа от най-добрите възрожденски години на града... За усилията по съхраняване паметта и духа на еврейската общност, за живота ѝ вчера и днес – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03