Црънча се намира в община Пазарджик и в него живеят около 1000 човека.
Край селото са разкрити останки от антично селище, с трикорабна църква в югозападния му край, датирана към V век. През VI век южно от нея, на хълма "Гергьовска църква" е построена крепост. Крепостната стена е изградена от камъни, споени с червен хоросан. Построена е да пази селището под нея и пътя идващ от Паталеница, и продължаващ към Батак. Според историка от началото на ХХ век Васил Миков, произходът на името на селото е от средновековното црънец (калугер).
В книгата си "Црънча – Пазарджишко. Минало и настояще", краеведа Иван Гатев пише: "Село Црънча и околностите и землището му са изключително богати на старини – останки от черкви, селища и крепости, от стари монети, могили и т.н. До селото и околностите му са регистрирани над 20 тракийски могили. Селската и Турската могила се намират в северозападния край на селото и са разкопавани от иманяри. Митовата, Чорбова и Курекова могила се намират югоизточно близо до селото. Високата могила е в местността Събов върбел, разкопавана от иманяри.
Известни са още следните могили – Червената могила над местността Войнишките ливади, Рукова могила между Гарванското и Джендемското дере. Могили има още между местностите Кулата и Араба конак над местността Правеца. В местността Полянките имаше две могили, които вече не съществуват. Пръстта им беше изработена на тухли".
Още за миналото, настоящето и жителите на селото разказват кмета Кирил Андреев, Стоян Кузманов – председател на читалището, Ирина Янкулова – библиотекар, членовете на мъжката фолклорна група, ръководителя на женската фолклорна група Лиляна Атанасова и самодейките.
С тържествена вечер в Драматичен театър "Йордан Йовков" Добрич ще почете 70-годишнината на един от най-емблематичните актьори в съвременния български театър – Валентин Андреев, познат на поколения зрители с артистичния си псевдоним Рафе. Събитието ще се състои на 2 май от 19:00 ч. с вход свободен и ще събере колеги, приятели и почитатели на..
След световния успех на романа "История на пчелите", норвежката писателка Мая Люнде продължава своето екологично писателско пътешествие с втората част от четирилогията си – "Краят на океана". Този нов роман е не просто художествена творба, а силно емоционален и въздействащ разказ за едно от най-острите предизвикателства на нашето време – глобалният..
В залата за временни изложби "Колю Фичето" на Исторически музей – Дряново, този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата "Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)" . Събитието, което ще започне в 17:30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше гастроентерологът д-р Николай Цонев, който предостави ценна информация относно функцията, заболяванията и начините за поддържане на този жизненоважен орган. Според д-р Цонев черният дроб е..
В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg