Днес се навършват 347 години от рождението на големия италиански композитор Антонио Вивалди. По този повод в катедралата "Свети Климент" в Прага ще се състои концерт, озаглавен "Четирите сезон", а произведения от творчеството на композитора ще изпълнят музикантите от Бохемския симфоничен оркестър.
В програмата ще прозвучат "Годишните времена", опери, кантати и църковна музика, написани от Вивалди. Бохемският симфоничен оркестър включва 11 музиканти, които ще изсвирят творбите на цигулка, виола, контрабас, виолончело и орган. Към тях се присъединяват сопран и тенор, които ще изпеят арии от известни опери. Освен творби на Антонио Вивалди, зрителите ще могат да чуят още: "Малка нощна музика" от Моцарт; "Токата в ре минор" от Бах; "Библейски песни – Бог е моят пастир" от Дворжак; "Аве Мария" от Шуберт и много други. Бохемският симфоничен оркестър в Прага е основан от диригента Мартин Шанда и в него участват известни класически музиканти от Чехия. Оркестърът има богат репертоар, който включва и сложни за изпълнение произведения.
Антонио Вивалди е роден през 1678 година във Венеция. Още от малък заедно със своя баща свири на цигулка и орган. Автор е на над 400 музикални произведения, като създава и кантата за сватбата на Луи ХV. Най-известната творба в богатото му творчество са "Годишните времена" – цикъл от 4 цигулкови концерта, всеки от по 3 части. През целия си живот композиторът живее скромно По времето, когато Наполеон и неговата войска преминават през Венеция, голяма част от партитурите му са откраднати или унищожени. На много места днес в родния му град ще се проведат концерти, с които ще се отбележи годишнината.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg