Най-големият враг на съвременната демокрация е нарушаването на човешките права. Използвайки ксенофобията, нацизмът извърши едно от най-големите престъпления на ХХ век, довело до унищожаването на милиони хора. Крачката от погазване на правата на една група хора към това, правата на друга група и на всеки отделен човек да бъдат погазени, е понякога много малка и е непредвидимо кога може да бъде направена.
Психолози и политолози изразяват сериозна загриженост по разрастващите се в последните години ксенофобски прояви и публични изявления, и то най-вече към хора, които търсят убежище в пострадали от организирано насилие. Ксенофобията се основава на един нормален психичен механизъм – на онова, което ни ужасява в един непознат, един друг, един не-аз.
Ръководителите на проекта "Да отгледаш ксенофоб – застъпническа кампания за толерантно образование", твърдят, че в учебниците ни има крещящи примери на расизъм, дискриминация и неравенство между половете и подкрепят проучването си с факти. Според тях примерите за нетолерантност в учебници и помагала от начален курс били много. Например, ако в илюстрациите присъстват деца с увреждания, те са в конфликт с останалите. За сравнение в чешкото букварче детето с инвалидна количка играе с останалите дечица, а в нашите буквари – жената с инвалидната количка е на пътеката и пречи на останалите да минат.
Все повече държави започват да предприемат мерки срещу пропагандата на расистки, ксенофобски и крайни националистически идеи онлайн. Дори има разкрит неонацистки сайт в българското интернет-пространство.
Известно е, че в САЩ съдържанието в Интернет е защитено като свобода на словото по силата на Първата поправка в американската Конституция, но въпреки това големи компании, като е-Bay и Google вече премахнаха расистки сайтове и онези за продажба на нацистки знаци.
Проблемът става все по-актуален и за България, където етническото напрежение нараства непрестанно. ЕС прие нови правила за борба срещу расизма и престъпленията на омразата. Те предвиждат присъди до три години затвор за онези, които отричат или омаловажават геноцида, прилаган спрямо евреите по време на Втората световна война.
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..
Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg