За изграждането на нови образователни съюзи между държавата и регионите призова Жан-Пиер Белие, заместник-кмет по образованието на парижкото предградие Нантер, в статия, публикувана в изданието Le Monde. Според него, националната образователна система на Франция изглежда все по-отдалечена от реалностите на терен, въпреки своите амбиции, а проблемите на учителите и местните власти се задълбочават от административната несигурност.
Белие подчертава трудната ситуация на учителите, които се намират в центъра на "буря от противоречиви указания и отменени наредби". Според него, те са изправени пред невъзможността да се адаптират към постоянните промени, които пречат на нормалното протичане на учебния процес, а неспособността на системата да се вслуша в нуждите на учителите и на местните власти води до изолация и отчаяние. В същото време, въпреки очевидната криза, централната администрация продължава да твърди, че системата е пълна с идеи и решения, които могат да преобразят образованието.
В статията си Белие подчертава необходимостта от изцяло нов подход, който да обвърже държавата и регионите в по-тясно сътрудничество. Според него, местните власти, както и самите ученици и техните родители, притежават ценна информация за реалните нужди на училищата и следва да бъдат включени активно в процеса на вземане на решения. Като единствен начин за справяне с кризата в образованието зам.-кметът вижда вслушването в предложенията на онези, които са на "първа линия" в контакта с учениците.
"Проблемите в образованието не се решават с още реформи, които често са само продължение на предишни, неуспешни опити," пише Белие в Le Monde. Той настоява за нов модел на управление на образованието, при който диалогът и сътрудничеството между централната власт и местните общности да бъдат приоритет. Само така, според него, ще може да се създаде система, която не само да отговори на нуждите на съвременните ученици, но и да бъде устойчива и ефективна в дългосрочен план.
Пловдивският фестивал на науката събира учени от цял свят в града под тепетата. Това е трети пореден фестивал, който фондация "Красива наука" организира под патронажа и основното партньорство на Министерството на образованието и науката и Българската академия на науките. Във фестивала участват повечето 40 учени, а насрочените събития са 70. От..
Мексико обяви създаването на суперкомпютъра "Коатликуе", който се очаква да стане най-мощният публичен компютърен център в Латинска Америка, предаде агенция EFE. Проектът ще продължи две години и цели да осигури на страната собствена инфраструктура за масова обработка на данни – ключова за научни изследвания, държавни решения и технологично развитие...
Послучай 50-та си годишнина гъдуларят Пейо Пеев тази вечер ще представи юбилеен авторски концерт в залата на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. В концерта ще участва Академичния народен оркестър с диригент проф. Владимир Владимиров. Специално са поканени певицата Ваня Вълкова и акордеонистът Петър Ралчев. На юбилейния..
Изследователи в Израел се надяват да направят нови открития за еврейската история с помощта на изкуствения интелект, предаде "Ройтерс". Каирската гениза е най-голямата колекция от средновековни еврейски документи в света. Тя е обект на безброй часове проучвания от учени в продължение на повече от век, но само малка част от над 400 хилядите документи са..
Астрофизикът проф. Томонори Тотани от Университета на Токио твърди, че е открил доказателство за съществуването на тъмната материя, обяви "Гардиън". Ученият е анализирал данни от космическия телескоп за гама лъчи "Ферми" на НАСА. Потвърждението на резултатите би било пробив в дългогодишните изследвания на неуловимото вещество, съставляващо 27% от..