Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След Световния ден за борба със затлъстяването

Какво включва проектът на Наредбата за здравословно хранене на учениците

Проф. Донка Байкова: Около 30 % от децата на 7 години са със свръхтегло, като 15 % от тях са със затлъстяване

Снимка: Pixabay

След Световния ден за борба със затлъстяването в Lege Artis насочваме вниманието на слушателите към рисковете от затлъстяването и проекта на Наредба за здравословно хранене на учениците.

Ръководителят на отдела по диететика и хранене в болницата "Сан Камило" в Рим обяви, че в Италия са най-многото деца с наднормено тегло в Европа – проблем, свързан със социална стигма и емоционално бреме. Подробности чуваме в репортажа на Италианската обществена телевизия Rai:

Ситуацията със затлъстяването сред българските ученици и проекта на Наредбата за здравословно хранене на учениците, публикувана за обществено обсъждане от Министерството на здравеопазването, в Lege Artis коментира специалистът по диететика и хранене проф. Донка Байкова.

По думите на специалиста все по-голям процент от децата в училищна възраст страдат от затлъстяване. Около 30 % от учениците, постъпващи в първи клас, са със свръхтегло, като 15 % от тях са със затлъстяване. Преди десет години процентите са били два пъти по-ниски, добавя проф. Байкова.  

Проектът на Наредба за здравословно хранене  на учениците надгражда наредбата от 2009 година, тъй като препоръките на експертите за приема на калории, енергия и вещества са се изменили, пояснява проф. Байкова.  

Според проекта са намалени са калориите, които се полагат на децата в различните възрастови групи.  Дневно са препоръчани повече зеленчуци и плодове (400 гр.), мляко и млечни продукти (400 гр.). Месото трябва да е без видими тлъстини и кости, охладено, а не замразено. Готовите месни продукти, съдържащи стабилизатори, са забранени. Риба трябва да се яде веднъж седмично, но не и маринована. Намалено е количеството мазнини, сол и захари при приготвянето на храни.

В училищните бюфети и автомати са забранени пържените картофени и зърнени изделия, както и захарните изделия с изключение на шоколад. Не може да се продават напитки със захар, оцветители и ароматизатори.

Проф. Байкова подчертава, че фирмите за училищен кетъринг ще бъдат задължени да спазват тези правила, а храната ще се приготвя в присъствието на медицински специалисти или хранителни технолози.

Спазването на наредбата зависи от държавния санитарен контрол, като проектът се осъществява под егидата на МЗ.

Чуйте целия разговор в звуковия файл:


Обръщаме внимание и на проблема със затлъстяването във Франция. Според проучване на Националното сдружение на асоциациите по затлъстяване и на Националната лига по затлъстяването по-голямата част от пациентите с наднормено тегло не получават медицински грижи, свързани с това заболяване.

Информацията е предадена от France Inter – подробности чуйте от редактора на предаването Росица Александрова: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от ЕК

Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..

публикувано на 17.04.25 в 10:05
Мария Мира Христова, Десислава Христозова и Мира Добрева

Мисията на "Деси, къде си?" или "Тихо! За това не се говори..."

"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..

публикувано на 17.04.25 в 08:05

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32