Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда Ай в офис сграда, обитавана от добронамерено духче, с традиционното хубаво призрачно име Призрачка. Призрачка живее в офиса и много обича хората, които пък незнайно защо се страхуват от нея. Най-добрият приятел на Призрачка е цветето-паяколовец Лъки, което обаче е на диета, затова в момента не похапва паяци. Или не съвсем.
Докато Ай провежда интервюто с Призрачка и се запознава с нейното ежедневие от цепнатина в центъра на града изпълзява огромно черно чудовище, което според репортери прилича на черна дупка. Чудовището поглъща всичко, което се озове на пътя му.
Ще успеят ли Ай, Призрачка и Лъки да се спасят от чудовището и да помогнат на хората? Ще може ли Лъки да стане приятел с паяк, без да го изяжда? Ще се върнат ли хората в офиса и животът ще стане ли отново радостен, ще разберем, ако изслушаме до края Ч.И.П.С.
Автор – Михаил Казаков.
Звукорежисьор – Михаил Михайлов.
В ролята на Ай ще чуете Юлиян Рачков.
В ролята на Призрачка – Анелия Мангърова, а в ролята на Лъки – Николай Станоев.
Режисьор – Ивайло Захариев.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg