Голяма изложба, посветена на бароковия майстор Микеланджело Меризи, известен с артистичния си псевдоним Караваджо, се открива в "Палацо Барберини" в Рим. Експозицията включва 24 картини, които са били част от колекциите на световни музеи и галерии или са принадлежали на частни колекционери, но никога не са показвани в Италия.
Само за днес желание да видят картините са изявили 60 хиляди души, съобщават от галерията в Рим. Организаторите очакват до 6 юли изложбата да бъде посетена от 3,2 милиона туристи. Изложените картини обхващат 15 години от професионалния живот на твореца – от пристигането му във Вечния град до смъртта му през 1610 година в Южна Тоскана. Караваджо създава тези шедьоври, за да се отблагодари на своя покровител, сеньор Барберини. Посетителите ще могат да видят негов портрет, озаглавен "Мафео Барберини".
Освен него в експозицията са включени картините: "Исус Христос с трънен венец", която се е смятала за изчезнала през XIX век, но е открита в Испания преди четири години; "Света Екатерина Александрийска", "Юдит и Олоферн", "Марта и Мария Магдалена", "Свети Йоан Кръстител" и много други. Част от тях са били поръчвани от известни банкери и меценати на изкуството.
Куратори на експозицията са Франческа Капелети, Мария Кристина Терцаги и Томас Клемент Саломон.
На влизане всеки посетител ще получи брошура с всички картини на Караваджо в галерията, която съдържа кратък критичен анализ, направен от най-известните негови изследователи, както и биография, придружена с любопитни факти.
Изложбата се осъществява с помощта на Министерството на културата на Италия и със съдействието на галерия "Боргезе". Тази година се навършват 415 години от смъртта на майстора.
По повод отбелязването на 30-та годишнина от геноцида в Сребреница на 5 юли от 19 часа в Голямата зала на Виенския университет ще се проведе дискусия "В търсене на справедливостта". Водещи експерти, сред които Алън Тайгър, прокурор от Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, ще дискутират дали вината изчезва, ако..
Дългоочакваното световно турне на групата Oasis започва тази вечер в Кардиф, след като братята Ноел и Лиъм Галахър се събраха след 16 години. Десетки хиляди фенове от цял свят се стичат към стадион "Принчипалити" в уелската столица. Това е концертът, който феновете чакаха 5795 дни или 16 години. Групата ще свири днес и утре в Кардиф в началото от..
59-ото издание на филмовия фестивал започва в Карлови Вари, за първи път без дългогодишния си президент Иржи Бартоска, който почина тази година. Два филма, които са копродукции на Чешката телевизия, имат шанс да спечелят голямата награда "Кристален глобус". Наградата на президента на фестивала ще бъде връчена на церемонията по откриването на..
Близо две трети от учителите в средните училища във Франция са обмисляли да напуснат през последните две години, сочи проучване на водещия синдикат SNES-FSU, цитирано от "Франс инфо ". Учителите посочват ниските заплати, влошаването на състоянието на държавните училища и липсата на внимание от страна на правителството като основни свои притеснения...
29-ото издание на театралния фестивал “Сцена на кръстопът” в Пловдив включва в програмата си 18 представления. Фестивалът ще се проведе от 10 до 21 септември . Домакин е Пловдивският театър. Новото във фестивала тази година е "тайното представление", което ще бъде изненада за публиката, разказаха на пресконференция организаторите. Гостуването на..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg