Официалното откриване на Международния фестивал "Мартенски музикални дни" е на 14 март със солисти Александър Ситковецки и Андрей Йоница, заедно с Русенската филхармония под диригентството на Найден Тодоров.
Фестивалът се провежда за 64-ти път и предлага общо 29 събития (23 концерта и 6 изложби), с музика от ренесанса и барока до съвременната музика и джаза, елитни артисти, ансамбли и оркестри от 16 страни и 3 континента.
Сред гостите на фестивала са висококласни изпълнители като Гидон Кремер с неговото трио, както и Пабло Бараган в програмата на клавирното трио на Александър Ситковецки. За първи път в България са американският струнен квартет "Brooklyn Rider", пианистът Адам Лалум и валдхорнистът Радек Баборак. Специално за фестивала в Русе пристига и един от легендарните европейски блокфлейтисти днес – нидерландецът Ерик Босграф, в съвместна програма с Явор Генов (лютня) и Сабина Йорданова (бароков фагот). Кай Шумахер, наричан често "самотният ездач на нелимитираното пиано", включва Русе в гастрола си с изключително силна американска програма, атрактивна смес от класика, авангард, електроника и построк култура – истински инструментален театър и особено предизвикателство за най-младата публика.
Сред гостуващите български изпълнители са имена като проф. Александър Хинчев, Красимира Стоянова, Виолета Радомирска, Пламена Мангова, Панчо Владигеров – младши, струнен квартет "Фрош" и проф. Георги Спасов, чиято шестдесет годишна творческа дейност ще бъде отбелязана. Фестивалната публика в Русе ще има още привилегията да чуе за първи път на живо и уникалните майсторски цигулки Stradivari ("Барон Витгенщайн") и Guarneri del Gesu, предоставени от българската държава на световноизвестните български цигулари Светлин Русев (22 март) и Лия Петрова (25 март). Серията от предкласични фестивални програми допълва и премиерният концерт на вокален ансамбъл за старинна музика Cantanti Dai Monti Verdi с ръководител Северин Василев.
Памет за една от най-значимите фигури в съвременната българска музика – композиторът Лазар Николов, е ансамбловата програма на елитни български изпълнители като Цветана Иванова, Венцислав Благоев, Лили Стоева и Ясен Теодосиев на 23 март. Световната премиера на най-новата композиция на живеещия в Германия именит български композитор Божидар Спасов е другият важен за съвременната българска музика акцент в специалната програма на гостуващото от Германия елитно трио "Абстракт".
Фестивалът ще събере в Русе и водещи български оркестри, сред които Софийската филхармония, Камерният ансамбъл "Софийски солисти" с диригент Константин Добройков, Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, Русенската филхармония, както и Биг-бенда на НМА "Проф. Панчо Владигеров" със солисти Михаил Йосифов, Венцислав Благоев, Велислав Стоянов, Иван Стоянов и Христо Йоцов в една атрактивна джаз програма.
Големи са очакванията към двете фестивални премиери на Русенската държавна опера с най-новата творба на композитора Любомир Денев – камерната опера "Алма" (световна премиера), вдъхновена от живота на знаменитата съпруга на Густав Малер – Алма Малер (дир. Герган Ценов, реж. Вера Немирова и сценография Юлиян Табаков), както и премиерната за България опера "Ломбардци" от Дж. Верди, с постановъчен екип Пламен Бейков, Вилиана Вълчева и Юлиян Табаков.
Официалното закриване на фестивала на 30 март е поверено на Русенския фестивален оркестър и хор под диригентството на Емил Табаков с изпълнението на Вердиевия "Реквием" и солисти Красимира Стоянова, Виолета Радомирска, Рейналдо Дроз (Венецуела) и Пит Танапат (Тaйланд).
Ето кои концерти ще имате възможност да слушате директно по програма "Христо Ботев".
Всички прояви са с начален час 19.00.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg