Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Петър Николов

Могат ли институциите да откраднат едно детство?

адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Могат ли институциите да откраднат едно детство? 

В юридическото предаване "Законът и Темида" коментира консултантът на предаването адв. Петър Николов:

"Случаят е много интересен, започва през далечната 2013 г. в Германия. Няма, разбира се, да назовавам имената на детето, за да запазим интереса му. Тази сага започва още с Решение на Брачната колегия на Районен съд Есен, която постановява да се отнемат родителските права на двама родители (български граждани), които общо имат 3 деца. В настоящия случай става въпрос за най-малкото, което е момиченце. Съдът не само, че лишава родителите от права, но им дава право да виждат детето, което се настанява в приемно семейство и му се назначава настойник, право само на една среща в рамките на 6 месеца – и то на 1 час в присъствието на социални служители. 

Детето е отнето от родителите, тъй като германските власти приемат, че не са полагани достатъчно грижи за това дете. Аз, честно да кажа, не съм много съгласен с германското и австрийското законодателство и техните решения. Там всеки един пропуск може да бъде приет като неглижиране, неполагане на грижи и да доведе до отнемане на детето и до лишаване на родителите от права. 

Правилно или не – решението е взето. Какво се случва после? Бащата решава, че трябва да спаси по някакъв начин дъщеря си от лапите на германската социална система и бяга в България, където властите установяват неговото нахождение, заедно с детето. Германските власти инициират връщането на детето по съдебен път обратно в Германия. Нашият съд постановява връщане на детето по Хагската конвенция." 

Бащата пристига в България след 2015 г., а през 2018 г. търси помощта на адв. Николов. 

Адв. Николов смята, че травмите върху децата са много сериозни и тежки, а върху това изобщо не се работи. "В интерес на обществото ли е да имаме психически увредени индивиди, травмирани от държавата, която уж се грижи за тях? Въпросът е много комплексен. На някои родители децата се вземат само защото те нямат материалната възможност да им осигурят добри условия. И държавата решава, че вместо да подпомага съответните родители, ще дава по-големи суми на приемни семейства. 

Само че тези приемни семейства често са много надалеч, понякога са от различен етнос... какво се случва с децата, когато попаднат в семейства, в които се говори на друг език, изповядва се друга религия... У нас приемното семейство като че се е превърнало в бизнес и определени етноси бързо се приспособяват как да вземат едни пари от държавата – под формата на социални помощи и ТЕЛК-ове – стават приемни родители. Да не говорим, че част от приемните родители имат проблеми с алкохол и наркотични вещества... Това се премълчава и се замита под килима. Истината е, че държавата отделя огромни финансови средства като ресурси, но реалното изпълнение на тази бюджетна и законова рамка не е толкова добро. Проблемът е именно в контрола." 

Адв. Николов е категоричен, че освен бързината на производствата, един от проблемите, другият проблем е доколко ефективно може да се доказват твърденията на социалните служби и доколко съдът неформално иска да се върши работата. Засега адв. Николов наблюдава изключителен формализъм и отбиване на номера в тези дела.

Чуйте целия казус в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50