Могат ли институциите да откраднат едно детство?
В юридическото предаване "Законът и Темида" коментира консултантът на предаването адв. Петър Николов:
"Случаят е много интересен, започва през далечната 2013 г. в Германия. Няма, разбира се, да назовавам имената на детето, за да запазим интереса му. Тази сага започва още с Решение на Брачната колегия на Районен съд Есен, която постановява да се отнемат родителските права на двама родители (български граждани), които общо имат 3 деца. В настоящия случай става въпрос за най-малкото, което е момиченце. Съдът не само, че лишава родителите от права, но им дава право да виждат детето, което се настанява в приемно семейство и му се назначава настойник, право само на една среща в рамките на 6 месеца – и то на 1 час в присъствието на социални служители.
Детето е отнето от родителите, тъй като германските власти приемат, че не са полагани достатъчно грижи за това дете. Аз, честно да кажа, не съм много съгласен с германското и австрийското законодателство и техните решения. Там всеки един пропуск може да бъде приет като неглижиране, неполагане на грижи и да доведе до отнемане на детето и до лишаване на родителите от права.
Правилно или не – решението е взето. Какво се случва после? Бащата решава, че трябва да спаси по някакъв начин дъщеря си от лапите на германската социална система и бяга в България, където властите установяват неговото нахождение, заедно с детето. Германските власти инициират връщането на детето по съдебен път обратно в Германия. Нашият съд постановява връщане на детето по Хагската конвенция."
Бащата пристига в България след 2015 г., а през 2018 г. търси помощта на адв. Николов.
Адв. Николов смята, че травмите върху децата са много сериозни и тежки, а върху това изобщо не се работи. "В интерес на обществото ли е да имаме психически увредени индивиди, травмирани от държавата, която уж се грижи за тях? Въпросът е много комплексен. На някои родители децата се вземат само защото те нямат материалната възможност да им осигурят добри условия. И държавата решава, че вместо да подпомага съответните родители, ще дава по-големи суми на приемни семейства.
Само че тези приемни семейства често са много надалеч, понякога са от различен етнос... какво се случва с децата, когато попаднат в семейства, в които се говори на друг език, изповядва се друга религия... У нас приемното семейство като че се е превърнало в бизнес и определени етноси бързо се приспособяват как да вземат едни пари от държавата – под формата на социални помощи и ТЕЛК-ове – стават приемни родители. Да не говорим, че част от приемните родители имат проблеми с алкохол и наркотични вещества... Това се премълчава и се замита под килима. Истината е, че държавата отделя огромни финансови средства като ресурси, но реалното изпълнение на тази бюджетна и законова рамка не е толкова добро. Проблемът е именно в контрола."
Адв. Николов е категоричен, че освен бързината на производствата, един от проблемите, другият проблем е доколко ефективно може да се доказват твърденията на социалните служби и доколко съдът неформално иска да се върши работата. Засега адв. Николов наблюдава изключителен формализъм и отбиване на номера в тези дела.
Чуйте целия казус в звуковия файл.
Снимка – БНР
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg