Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Петър Николов

Могат ли институциите да откраднат едно детство?

адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Могат ли институциите да откраднат едно детство? 

В юридическото предаване "Законът и Темида" коментира консултантът на предаването адв. Петър Николов:

"Случаят е много интересен, започва през далечната 2013 г. в Германия. Няма, разбира се, да назовавам имената на детето, за да запазим интереса му. Тази сага започва още с Решение на Брачната колегия на Районен съд Есен, която постановява да се отнемат родителските права на двама родители (български граждани), които общо имат 3 деца. В настоящия случай става въпрос за най-малкото, което е момиченце. Съдът не само, че лишава родителите от права, но им дава право да виждат детето, което се настанява в приемно семейство и му се назначава настойник, право само на една среща в рамките на 6 месеца – и то на 1 час в присъствието на социални служители. 

Детето е отнето от родителите, тъй като германските власти приемат, че не са полагани достатъчно грижи за това дете. Аз, честно да кажа, не съм много съгласен с германското и австрийското законодателство и техните решения. Там всеки един пропуск може да бъде приет като неглижиране, неполагане на грижи и да доведе до отнемане на детето и до лишаване на родителите от права. 

Правилно или не – решението е взето. Какво се случва после? Бащата решава, че трябва да спаси по някакъв начин дъщеря си от лапите на германската социална система и бяга в България, където властите установяват неговото нахождение, заедно с детето. Германските власти инициират връщането на детето по съдебен път обратно в Германия. Нашият съд постановява връщане на детето по Хагската конвенция." 

Бащата пристига в България след 2015 г., а през 2018 г. търси помощта на адв. Николов. 

Адв. Николов смята, че травмите върху децата са много сериозни и тежки, а върху това изобщо не се работи. "В интерес на обществото ли е да имаме психически увредени индивиди, травмирани от държавата, която уж се грижи за тях? Въпросът е много комплексен. На някои родители децата се вземат само защото те нямат материалната възможност да им осигурят добри условия. И държавата решава, че вместо да подпомага съответните родители, ще дава по-големи суми на приемни семейства. 

Само че тези приемни семейства често са много надалеч, понякога са от различен етнос... какво се случва с децата, когато попаднат в семейства, в които се говори на друг език, изповядва се друга религия... У нас приемното семейство като че се е превърнало в бизнес и определени етноси бързо се приспособяват как да вземат едни пари от държавата – под формата на социални помощи и ТЕЛК-ове – стават приемни родители. Да не говорим, че част от приемните родители имат проблеми с алкохол и наркотични вещества... Това се премълчава и се замита под килима. Истината е, че държавата отделя огромни финансови средства като ресурси, но реалното изпълнение на тази бюджетна и законова рамка не е толкова добро. Проблемът е именно в контрола." 

Адв. Николов е категоричен, че освен бързината на производствата, един от проблемите, другият проблем е доколко ефективно може да се доказват твърденията на социалните служби и доколко съдът неформално иска да се върши работата. Засега адв. Николов наблюдава изключителен формализъм и отбиване на номера в тези дела.

Чуйте целия казус в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възкресение Христово - победа над смъртта

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари.” Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

публикувано на 20.04.25 в 12:21
Епископ Румен Станев, Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Възкресение Христово при католиците и протестантите

И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт.  За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..

публикувано на 19.04.25 в 12:59
Проф. Росен Коларов

Лице назаем…

Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..

обновено на 19.04.25 в 10:59
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо

Керамични фосили в Априлци

Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..

публикувано на 19.04.25 в 08:10

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45