Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тиня" – как един документален филм се превърна в мисия за двама студенти

4
Снимка: siff.bg

Две години и половина след бедствието припомняме за наводненията в селата Каравелово и Богдан, Карловска област. Как продължава животът на местните проследяват младите автори, студенти в НАТФИЗ, Евтим Шушолов (изпълнителен продуцент) и Катя Симеонова (режисьор) в документалния си филм "Тиня".

През септември 2022 г. след цяла нощ проливни дъждове река Стряма прелива от бреговете си и образува голямо свлачище, което опустошава селата Богдан и Каравелово, Карловска област. Проблемите на жителите съвсем не се изчерпват с наводнението и година по-късно, когато е сниман филмът, те все още се опитват да върнат животите си към нормалния им ход.

Главните герои са петима от пострадалите местни хора.

Филмът "Тиня” разглежда сериозните материални и най-вече психологически последици, с които се борят жителите на селата след случилото се.

"В началото на работата ни по филма аз самата не бях запозната с мащаба на проблема, който е именно: неправилната поддръжка на горите и водните басейни в страната ни, казва режисьорката Катя Симеонова. Вярвам, че филмът ни предоставя нужната информация, с която да могат повече хора да се запознаят със сериозността на проблема, а това, на което най-силно се надяваме, е отговорните органи да започнат малко по малко да вземат нужните мерки за превенция на подобни бедствия.

От задача в НАТФИЗ този проект се превърна за нас в мисия" – споделя продуцентът Евтим Шушолов.

Екипът има желание след като приключи фестивалния показ на "Тиня", филмът да бъде качен в някоя платформа и да стане общодостъпен за широката публика.

Дали може един филм да промени нагласа? Според Евтим Шушолов – категорично да. Но дори и това да не се случи, най-малкото той може да даде гласност на хора, които иначе не могат да бъдат чути.

"Важно е като млади хора да се ангажираме с подобни социални каузи, да заемаме позиция, защото ние сме тези, които да донесем промяната– твърди Катя Симеонова. Не можем да чакаме някой друг да го свърши вместо нас."

Снимки - София филм фест, НАТФИЗ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Веселин Начев "10 филма от 20 век"

Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..

публикувано на 22.05.25 в 15:14

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

Голямата диктовка на живо от Националната библиотека

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.  Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" .  В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..

публикувано на 22.05.25 в 14:30

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55