Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са заплатите в държавните психиатрични болници? Протестите продължават

БЛС подкрепя исканията за по-високи заплати в психиатричните болници

| обновено на 19.03.25 в 12:05
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област
Снимка: Д-р Владимир Сотиров

Продължават протестите на работещите в психиатричните болници в страната, които настояват за увеличение на заплатите с 50%, както и промяна на условията и категорията им на труд. Работещите в Държавната психиатрична болница в село Карлуково излизат днес на протест от 13:30 ч. пред лечебното заведение също с искания за увеличение на работните заплати с 50 на сто и по-добри условия на труд. Половин час по-рано, персоналът на Държавната психиатрична болница в Ловеч също ще проведе протест.

Председателят на синдикалната секция към КТ "Подкрепа" в Ловеч, Мила Димитрова, разясни исканията на работещите в лечебното заведение. Тя подчерта, че основните искания са свързани с подобряване на условията на труд и повишаване на трудовите възнаграждения. Според нея, тези мерки биха могли да привлекат нови кадри, като посочи, че особено голям е недостигът на медицински сестри. Заплащането на медицинските сестри в Ловеч е 1600 лв., което тя определя като крайно ниско и унизително.

Българският лекарски съюз (БЛС) подкрепя исканията на работещите в психиатричните болници, като подчертава, че заплащането им е оскърбително и не отговаря на огромното натоварване и отговорности, които носят. Според БЛС, тези условия показват неглижиране на ключовата роля, която психиатрите играят в здравеопазването. Проблемът с кадровата криза е сериозен за почти всички медицински специалности, но психиатрията е една от най-засегнатите области.

„За да запазим психиатричната грижа у нас и да осигурим медицинска помощ на една от най-уязвимите групи в обществото, трябва да инвестираме в психиатрите, които са най-ценният ресурс, който имаме“, се казва в съобщение на БЛС до медиите. Те настояват за увеличаване на възнагражденията и подобряване на условията на труд, за да бъде задържан персоналът и да се привлече интерес от младите хора към специалността.

Коментар на д-р Донка Господинова:

Тема за протеста на работещите в психиатричните болници коментира д-р Донка Господинова, директор на Държавната психиатрична болница в Севлиево, в ефира на предаването Lege Artis. Тя се спря на отговора на Министерството на здравеопазването относно протестите, потърсен от екипа на предаването. В отговор на въпроса за позицията на министерството, относно исканията на работещите в 12-те държавни психиатрични болници в страната, Министерството съобщи, че е предвидено увеличение на разходите за персонал с 5% от 1 януари 2025 г., както и увеличение на стойностите за заплащане на стационарното лечение на пациентите с 40%, а също така увеличение на издръжката на психиатричните болници с 28,64% спрямо бюджета за 2024 г.

Д-р Донка Господинова коментира: "Ще ви кажа какви са заплатите в държавните психиатрични болници, сложете 5% върху тях и ще видите". Тя уточни, че в болниците санитарите получават 1077 лв., медицинските сестри – 1616 лв., младите лекари без специалност – 2080 лв., лекарите със специалност – 2200 лв., а завеждащите отделения – 2600 лв. Според нея, увеличение с 5% би било унизително и неадекватно на тежките условия на труд.

Д-р Господинова обясни, че държавните психиатрични болници разчитат основно на финансирането от Министерството на здравеопазването и нямат допълнителен бюджет. Тя уточни, че 40-те процента увеличение, споменати от Министерството, се отнасят за психиатричните центрове, университетските болници и психиатричните отделения към многопрофилните болници, които имат различен тип финансиране. Въпреки това, държавните психиатрични болници получават финансиране само от Министерството на здравеопазването и това прави увеличението с 5% неадекватно за реалните нужди на персонала.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15