Продължават протестите на работещите в психиатричните болници в страната, които настояват за увеличение на заплатите с 50%, както и промяна на условията и категорията им на труд. Работещите в Държавната психиатрична болница в село Карлуково излизат днес на протест от 13:30 ч. пред лечебното заведение също с искания за увеличение на работните заплати с 50 на сто и по-добри условия на труд. Половин час по-рано, персоналът на Държавната психиатрична болница в Ловеч също ще проведе протест.
Председателят на синдикалната секция към КТ "Подкрепа" в Ловеч, Мила Димитрова, разясни исканията на работещите в лечебното заведение. Тя подчерта, че основните искания са свързани с подобряване на условията на труд и повишаване на трудовите възнаграждения. Според нея, тези мерки биха могли да привлекат нови кадри, като посочи, че особено голям е недостигът на медицински сестри. Заплащането на медицинските сестри в Ловеч е 1600 лв., което тя определя като крайно ниско и унизително.
Българският лекарски съюз (БЛС) подкрепя исканията на работещите в психиатричните болници, като подчертава, че заплащането им е оскърбително и не отговаря на огромното натоварване и отговорности, които носят. Според БЛС, тези условия показват неглижиране на ключовата роля, която психиатрите играят в здравеопазването. Проблемът с кадровата криза е сериозен за почти всички медицински специалности, но психиатрията е една от най-засегнатите области.
„За да запазим психиатричната грижа у нас и да осигурим медицинска помощ на една от най-уязвимите групи в обществото, трябва да инвестираме в психиатрите, които са най-ценният ресурс, който имаме“, се казва в съобщение на БЛС до медиите. Те настояват за увеличаване на възнагражденията и подобряване на условията на труд, за да бъде задържан персоналът и да се привлече интерес от младите хора към специалността.
Коментар на д-р Донка Господинова:
Тема за протеста на работещите в психиатричните болници коментира д-р Донка Господинова, директор на Държавната психиатрична болница в Севлиево, в ефира на предаването Lege Artis. Тя се спря на отговора на Министерството на здравеопазването относно протестите, потърсен от екипа на предаването. В отговор на въпроса за позицията на министерството, относно исканията на работещите в 12-те държавни психиатрични болници в страната, Министерството съобщи, че е предвидено увеличение на разходите за персонал с 5% от 1 януари 2025 г., както и увеличение на стойностите за заплащане на стационарното лечение на пациентите с 40%, а също така увеличение на издръжката на психиатричните болници с 28,64% спрямо бюджета за 2024 г.
Д-р Донка Господинова коментира: "Ще ви кажа какви са заплатите в държавните психиатрични болници, сложете 5% върху тях и ще видите". Тя уточни, че в болниците санитарите получават 1077 лв., медицинските сестри – 1616 лв., младите лекари без специалност – 2080 лв., лекарите със специалност – 2200 лв., а завеждащите отделения – 2600 лв. Според нея, увеличение с 5% би било унизително и неадекватно на тежките условия на труд.
Д-р Господинова обясни, че държавните психиатрични болници разчитат основно на финансирането от Министерството на здравеопазването и нямат допълнителен бюджет. Тя уточни, че 40-те процента увеличение, споменати от Министерството, се отнасят за психиатричните центрове, университетските болници и психиатричните отделения към многопрофилните болници, които имат различен тип финансиране. Въпреки това, държавните психиатрични болници получават финансиране само от Министерството на здравеопазването и това прави увеличението с 5% неадекватно за реалните нужди на персонала.
Слушайте!
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg