В последната петъчна среща, организирана от Асоциацията за инсулт и афазия, специалисти и пациенти се обединиха около важната тема за достъпа на българските пациенти до роботизирана рехабилитация. Тази позиция беше подчертано заявена от д-р Росица Шейтанова, член на УС на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина, в интервю за Lege Artis.
Заболеваемостта от инсулт сред по-младите хора
Д-р Шейтанова започна с тревожната констатация, че инсултът засяга все повече млади хора. "Във все по-млада възраст хората боледуват от инсулт. Това го нямаше преди години, последният ми пациент е на 36 години", каза тя. Това подчертава нуждата от интензивна и ефективна рехабилитация, която да бъде достъпна за тези пациенти.
Трудности при използването на предоставените услуги
Тя сподели, че пациентите, нуждаещи се от рехабилитация след инсулт, получават ограничен достъп до тези услуги – два пъти по седем дни в годината, както и няколко посещения по седем дни в медицински центрове извън болниците. Това обаче не е достатъчно за много от пациентите, които са трудно подвижни и за които ежедневната рехабилитация е от съществено значение през първите месеци след инсулта. "Трудно успяват да използват това, което им се предоставя в момента, защото са много трудно подвижни", отбеляза тя.
Допълнително затруднение за пациентите представлява ангажиментът на двама или трима души от семейството да се грижат за тях, което води до отсъствие от работа и допълнителни финансови затруднения.
Необходимостта от ежедневна интензивна рехабилитация
Д-р Шейтанова подчерта, че първите три до шест месеца след инсулта са критични за възстановяването на пациента и че ежедневната интензивна рехабилитация е задължителна. След първата година възстановяването става значително по-трудно, което прави още по-необходима навременната и постоянна терапия.
Предимствата на роботизираната рехабилитация
Роботизираните устройства са в състояние да извършват безкраен брой повторения на движения, зададени от лекаря или терапевта, което е ключово за възстановяването на пациента. "Едно движение на парализирана ръка или крак трябва да се повтори над 300 пъти пасивно, за да има възстановяване на модела на движение на мускулите", обясни тя. В България такива устройства се използват основно в детските болници за пациенти с детска церебрална парализа, но те обикновено са закупени благодарение на дарения.
Необходимост от реимбурсация от държавата
За да могат българските пациенти да се възползват от роботизираната рехабилитация, тя трябва да бъде достъпна финансово. "Преговори ще има, даже има готовност за клинична пътека, която да включва роботизирана рехабилитация на хора с гръбначно-мозъчни травми", каза д-р Шейтанова. Според нея, за да бъдат тези устройства достъпни за пациентите, те трябва да бъдат реимбурсирани от държавата, тъй като в противен случай много пациенти няма да могат да си позволят лечението с такива устройства.
В заключение, д-р Росица Шейтанова акцентира върху важността на роботизираната рехабилитация за подобряване на възстановяването след инсулт и други тежки заболявания, като подчерта, че за да бъде това възможно, трябва да се осигури държавно финансиране и достъп на пациентите до съвременни терапевтични технологии.
Слушайте!
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg