Светът на изкуството е динамичен и постоянно се разширява, но някои въпроси остават непроменени. Не, няма за пореден да питаме "какво е изкуство" или да разнищваме най-любопитните случаи на пазара за изкуство. Вместо това ще разгледаме ролята на дизайна и фотографията в съвременните арт среди.
Тези форми на изразяване ни заобикалят постоянно – от щампите на завивките ни, през чашата за сутрешното кафе, до постовете и рекламите в социалните мрежи. Фотографията и дизайнът са навсякъде, прониквайки в ежедневието на цялото общество. Дори извън арт средите те се консумират неусетно, а времето ни сякаш става все по-гладно за марки. Но защо и сега продължаваме да се връщаме към вечния дебат за приложното и изящното? Има ли той все още значение във време, в което фотографията и дизайна имат каузи и служат на проблеми, много по-големи от естетиката и функцията?
13-ото издание на Международния фотофестивал биенале "ФОДАР" представя 37 автори от 17 страни. Те са обединени от темата "Фотографската реалност", посветена на все по-бързото и свободно развитие на фотографията. Изложбата може да се разгледа в НГ "Двореца" в София, а за събитието разказва Надежда Павлова – куратор и част от журито на конкурса.
Що се отнася до дизайна, "ДОМ" е пространство, съчетаващо архитектура, дизайн и визуални изкуства. Виктория Станчева и Марина Славова разказват за концепцията му и последната му изложба – "Визуален маньовър" на Мартим Брион.
В рамките на двете събития, Андрея Гандева и Гергана Минкова обсъждат с гостите мястото на фотографията и дизайна в съвременното изкуство.
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсиа Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg