Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За фотографията и дизайна в изкуството

7
НГ Двореца – ФОДАР, 2025; кадър: Национална галерия / Любомир Ковачев

Светът на изкуството е динамичен и постоянно се разширява, но някои въпроси остават непроменени. Не, няма за пореден да питаме "какво е изкуство" или да разнищваме най-любопитните случаи на пазара за изкуство. Вместо това ще разгледаме ролята на дизайна и фотографията в съвременните арт среди.

Тези форми на изразяване ни заобикалят постоянно – от щампите на завивките ни, през чашата за сутрешното кафе, до постовете и рекламите в социалните мрежи. Фотографията и дизайнът са навсякъде, прониквайки в ежедневието на цялото общество. Дори извън арт средите те се консумират неусетно, а времето ни сякаш става все по-гладно за марки. Но защо и сега продължаваме да се връщаме към вечния дебат за приложното и изящното? Има ли той все още значение във време, в което фотографията и дизайна имат каузи и служат на проблеми, много по-големи от естетиката и функцията?

НГ Двореца – ФОДАР, 2025; кадър: Гергана Минкова
13-ото издание на Международния фотофестивал биенале "ФОДАР" представя 37 автори от 17 страни. Те са обединени от темата "Фотографската реалност", посветена на все по-бързото и свободно развитие на фотографията. Изложбата може да се разгледа в НГ "Двореца" в София, а за събитието разказва Надежда Павлова – куратор и част от журито на конкурса.

ДОМ – Мартим Брион, „Визуален манъовър“; кадър: ДОМ
Що се отнася до дизайна, "ДОМ" е пространство, съчетаващо архитектура, дизайн и визуални изкуства. Виктория Станчева и Марина Славова разказват за концепцията му и последната му изложба – "Визуален маньовър" на Мартим Брион.

В рамките на двете събития, Андрея Гандева и Гергана Минкова обсъждат с гостите мястото на фотографията и дизайна в съвременното изкуство.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

90 години по-късно – Жорж Папазов в Загреб

На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..

публикувано на 12.05.25 в 16:29
Георги Гочев

Как и какво чете д-р Георги Гочев

Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...

публикувано на 12.05.25 в 15:58
Луис Карол

Изкуството в мен: Луис Карол

Луис Карол несъмнено е брилянтен публицист, останал в историята, но неразбран от съвременниците си – заекващ и самотен, той е осъден от обществото на социална изолация. Първоначално книгите "Алиса в Страната на чудесата" и "Алиса в Огледалния свят" не са приети добре и са определяни като налудничави, а авторът им е наричан "Краля на..

публикувано на 12.05.25 в 14:32
Надин, Верен, Никол, Янислав и Радомира Михова

Тийнейджърът в мен: Радомира Михова

Тя е радиожурналист, автор на десетки предавания и носител на престижни награди. Магистър е по чешки и български език и е сертифициран лектор по речеви технологии от школата на Наталия Козелкова. Преди 5 години създава подкаста "Това е моят глас", като е инициатор и на ораторския клуб "Успешен глас" за подобряване техниката на говора и..

публикувано на 12.05.25 в 14:06
Яна Илиева

Яна Илиева: Светът на наивизма в цвят, аромат и вкус от детството

"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота разказва художничката и преподавател Яна Илиева . За Яна Илиева изкуството е най-краткият път към човешкото сърце, а в нейното лично творчество тя поднася плодовете на фантазията и радостта...

публикувано на 12.05.25 в 11:41