Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предпремиерно за Алма

Любомир Денев (вляво) и Емил Янев
Снимка: Калина Станева

В епизод 583 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с виртуозния музикант, джазмен, композитор, пианист и диригент Любомир Денев-баща.

Конкретен повод е събитие, което предизвиква интереса на цялата музикална общност в България. На 18 март 2025 г. Русенската опера представя премиерата на моно-операта "Алма", посветена на Алма Малер, съпругата на Густав Малер. Творбата е създадена от композитора Любомир Денев-баща по поетичното либрето на живеещият и работещ в САЩ диригент, поет и драматург Герган Ценов. Режисьор на спектакъла е друга знаменитост - Вера Немирова, ролята на Алма изпълнява известната немска оперна прима Мария Хелгат, която на сцената си партнира с ансамбъл от оркестъра на Държавна опера – Русе и деца от Русенска детска опера. Оригиналната сценография е на художника Юлиян Табаков. Всъщност това е световна премиера на операта, като част от програмата на Международния фестивал "Мартенски музикални дни".

Текстът интерпретира драматичния живот на Алма Малер – интересна и противоречива личност, спътница на известни хора от артистичния свят в Европа между двете Световни войни: композитора Густав Малер, архитекта Валтер Гропиус, художника Оскар Кокошка, писателя Франц Верфел.

За Любо Денев сякаш знаем всичко, но Вера Немирова е по-слабо позната на българската публика, макар да е световна знаменитост в операта. Немирова живее и твори в Германия. Тя е едно от най-ярките имена от съвременната оперна режисура в Европа. Родена в София, тя е потомка на рода Немирови - майка й е оперната певица и педагожка Соня Немирова, а баща й е оперният режисьор Евгени Немиров, син на писателя Добри Немиров.

Любопитна и важна подробност е, че на това събитие национална премиера прави и скъпоценен музикален инструмент – малкият салонен роял "Diederichs Frères" – St. Pètersbourg, дарен на Държавна опера - Русе в края на миналата година.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32