Ако нямаш вътрешна енергия и креативност да създаваш, няма как да създаваш и добро, смята режисьорът и продуцент Ники Урумов. Според него обаче човек има способността да твори и да прави именно добро, да бъде добротворец. Затова и на 25 март, Благовещение, в зала 1 на НДК всеки може да стане свидетел на това как "Нищо не може да те спре" да бъдеш добър.
В един момент човек разбира, че тъкмо това да дава и да бъде добър пример е от огромно значение. Примерът е следата, която променя, а филмът на Ники Урумов проследява историята на едни хора, които чрез действията си вдъхновяват и обединяват другите. Хора, които, въпреки абсурдността на времето, в което живеем, правят всичко по силите си, за да създават добро.
Първоначалната идея на "Нищо не може да те спре" е да се фокусира върху инициативата "Гората.бг", като провокацията идва от програмата на Национален фонд "Култура" "Социално ангажирани изкуства". В последствие обаче се превръща в нещо много по-голямо, а и по-трудоемко – филм за добротворчеството в България.
Така документалната история, която зрителите ще гледат, проследява дейностите на три от най-големите доброволчески организации в страната, три по-малки инициативи и една спонтанно създадена детска кауза в град Златица. Освен "Гората.бг" и децата от Златица това са "Капачки за бъдеще", "За доброто", "Не си сам", фондация "Даная" и "Прегръдка в България".
Филмът сам по себе си е кауза. Той показва, че всеки човек има силата да направи света по-добро място и е покана за действие. Прожекцията му на 25 март е изцяло благотворителна, като приходите от билетите ще подкрепят друга детска кауза.
Филмът ще бъде предшестван от специална дискусия с хората, които стоят зад трите големи каузи в страната, а именно – Никола Рахнев от "Гората.бг", Лазар Радков от "Капачки за бъдеще" и Кремена Кунева от фондация "Даная". Модератор ще бъде Ива Дойчинова.
"Аз самият се усещам много променен за тези две години, откакто започнахме филма – обяснява Ники Урумов. – Тези хора наистина смятам, че ми помогнаха да стана по-добър, по-отговорен и да мисля повече в посока на това как да правя общественозначими неща."
Режисьорът на "Нищо не може да те спре" вярва, че удовлетворението след прожекцията ще успее да заличи абсолютно всички трудности около кампанията.
"Силата не е в това да правиш, силата идва тогава, когато пропаднеш – да намериш сили да се върнеш и да продължиш да правиш това, което си правил преди", смята Урумов. А героите във филма му са пример точно за това как можеш да се изправиш след всеки удар на живота. Неслучайно Ники е на мнение, че да познаваш такива хора – е вдъхновяващо и зареждащо. Те заразяват с доброто, което правят.
"За съжаление се сещаме да правим добро единствено когато има тежка ситуация. (…) Затова ние ще се опитаме чрез този филм под някаква форма, без да има тежко събитие, пак да събудим това чувство, което е във всеки един от нас, а пък заспива – не знам защо", казва още Ники Урумов. Може би една от причините е, че си "търсим извинения, а това е най-тъжното". Казваме си: "Ей, в това ежедневие забързано...", какво значи "ежедневие забързано"?! Ти си човек и човекът срещу теб също е човек. Ако той има нужда от помощ и ти можеш да му я дадеш, но не му я дадеш, значи ти вече изпадаш от графата човек. А пък аз не познавам човек, който няма нужда от помощ – дали ще е психологическа, дали ще е приятелска, дали ще е финансова. Всеки има нужда от някаква помощ. Хората, които имат пари, имат нужда от духовна помощ. Хората, които имат духовно извисяване, най-вероятно имат нужда от пари. Всичко е толкова зависимо и ако не се сещаме и си търсим оправдания – това в крайна сметка е резултатът, който се получава – не сме добри."
Във звуковия файл можете да чуете още за добротата и за това как киното може да ни припомни, че тя живее във всеки от нас. А също и кое е доброто кино и защо – макар и все повече да се вълнува от документалното – Ники Урумов намира актьорите за свои учители.
Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..
Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". За творчеството ѝ говориха поетите Боян Ангелов, Надя Попова, Иван Есенски. Поетесата Надя Попова каза много хубави думи: "Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант". А актрисата..
От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване. В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..
Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg